Euro
9.7876
0.19%
Dolar
8.1089
0.02%
Altın
464.35
0.11%
Borsa
1.365
0%
Bitcoin
454.937
1.10%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  CHP ve HDP Alevi oyları için yarışıyor

  HDP'nin bugün açıkladığı seçim beyannamesindeki Alevilerle ilgili bölümler CHP'nin beyannamesiyle aynı...
  • Detay Haber
  • 21.04.2015 - 13:16
  CHP ve HDP Alevi oyları için yarışıyor

  7 Haziran Genel Seçimleri öncesi partiler seçim beyannamesini açıklamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan CHP'nin seçim beyannamesinden sonra bugün de HDP'nin seçim beyannamesi açıklandı.

  HDP ALEVİ OYLARINI CHP'DEN ALMAK İSTİYOR

  Açıklanan iki seçim beyannamesindeki bir benzerlik dikkatlerden kaçmadı. CHP'nin seçim beyannamesinde yer verdiği 'Alevi' konusuna HDP de geniş yer verdi.

  BARAJ İÇİN ALEVİ OYLARI LAZIM

  HDP'nin, bu hamlesiyle oy tercihini CHP'den yana kullanan Alevilerin oyunu almayı amaçladığı anlaşıldı. HDP'nin barajı aşıp aşamaması konusunda ciddi bir kitle olan Alevilerin belirleyici etken olabileceği belirtiliyor.

  DP'nin seçim beyannamesi: Zorunlu din derslerini kaldıracağız VİDEO

  ZORUNLU DİN DERSİ KALKACAK

  HDP'nin seçim beyannamesinde; zorunlu din dersinin kaldırılarak din derslerinin seçmeli olacağı ayrıca Alevi çocuklarının din dersi politikasıyla uğraşmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

  CHP'nin seçim beyannamesinde de “Zorunlu din derslerini kaldıracağız. Bu dersleri çoğulcu bir içeriğe kavuşturacak ve seçmeli hale getireceğiz. Din ve inanç temelli ayrımcılık ve nefret suçlarına karşı yasal yaptırım uygulayacağız” denmişti. Beyannameye ayrıca "Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık hakkını bütün aşamalarda hayata geçireceğiz" maddesi eklenmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir