Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5493
0.02%
Dolar
18.5681
-0.02%
Altın
1.029
-0.08%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
380.529
3.40%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  CHP'den Başbakan'a Reyhanlı için soru önergesi

  CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'a Reyhanlı'daki patlamayı sordu.
  • 30.05.2013 - 11:27
  CHP'den Başbakan'a Reyhanlı için soru önergesi

  CHP den Başbakan a Reyhanlı için soru önergesi #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle Reyhanlı'daki saldırı ile ilgili olarak TBMM'ye soru önergesi sundu.

  8 SORU SORDU

  Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

  "1-Reyhanlı’da vatandaşlar yaralarının sarılması ile ilgili destek beklerken Reyhanlı’ya gidilip miting düzenlenmesi fikri daha önceden mi planlanmıştır? Reyhanlı’da yaşanan o vahim olayın ardından Miting düzenlenmesi doğru mudur?

  2-Mitinge Türkçe dahi bilmeyen Sığınmacı Suriyeli Vatandaşların organize edilerek katılımlarının sağlandığı iddiaları doğru mudur?

  3-25 Mayıs 2013 tarihinde Hatay Reyhanlı İlçesine yaptığınız ziyaret için çevre illerden toplam kaç güvenlik mensubu Reyhanlı’ya sevk edilmiştir?

  4-Basın ve Medya Kuruluşları tarafından bu sayının 6.000 dolaylarında olduğu belirtilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak ülkenin bir ilçesine eşi benzeri görülmedik yoğunlukta bir polis gücü ile gitmenizin temel nedeni nedir?

  5-Reyhanlı’da düzenlediğiniz miting için iktidar partisi teşkilatları ve belediyeleri tarafından başka iller ve ilçelerden otobüsler kaldırıldığı iddiaları doğru mudur? Reyhanlı İlçesine Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak mı yoksa bir siyasi partinin Genel Başkanı olarak mı gittiniz?

  6-Başka il ve ilçelerden miting katılımını arttırmak için, Mitinge katılacak kişilere yardım yapılacağı taahhüdünde bulunulduğu iddiaları doğru mudur?

  7-Sizinle konuşmak, derdini anlatmak isteyen bir vatandaşın korumalarınız tarafından darp edilerek hakaret ve tehditlerle miting alanından uzaklaştırılması ile ilgili görüntüler seyredildiğinde bu yurttaşın korumalarınız tarafından insanlık dışı muameleye maruz kaldığı açıkça görülmektedir. Bu şiddet görüntüsü İnsan Hakları ve Yurttaşlık Hakları ile bağdaşmakta mıdır?

  8-Reyhanlı İlçesi’ne sizle birlikte giden görevlilere yol harcırahı ödenmiş midir? Ödendi ise bu kişilere ne kadar ödenmiştir?”


  Görüş Bildir