Euro
15.0794
-0.99%
Dolar
13.5178
-0.97%
Altın
776.0900
-1.52%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
509.018
1.60%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  CHP'den iş güvenliği paketi yorumu

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni iş güvenliği paketini değerlendirdi.
  • 12.11.2014 - 12:34
  CHP'den iş güvenliği paketi yorumu

  levent

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’deki makamında DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yu kabul etti. Burada Gök ve Beko, iş kazalarını görüştü.

  ''İKTİDAR GÜNÜ KURTARMA ÇERÇEVESİNDE SIKIŞMIŞ''

  Gazeteciler Levent Gök'e, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamakta olduğu yeni iş güvenliği paketini sordu. Ayrıntıları bilmediğini belirten Gök, “Ben genel anlamda değerlendirmek isterim. İktidar samimi değil. İktidar 12 yıldır Türkiye’yi yönetiyor ve bu tür olaylar 12 yıldan beri oluyor. Herkeste neler yapılması gerektiğini çok önceden beri yüksek sesle ifade ediyor. İLO sözleşmesinin uygulamalarını Türkiye’de gerçekleştirme şansımız var mı? yok mu? İktidar bundan neden kaçıyor. İLO sözleşmelerini niye uygulamıyoruz. Bunu Türkiye’de uyguladığınız zaman çok ciddi değişiklikler olacak. İktidar günü kurtarmak çerçevesinde sıkışmış vaziyette.

  TEDBİRLER KALICI DEĞİL

  Ermenek’teki 16 işçimizin daha akıbetlerini bilmiyoruz ve ümitlerimizin azaldığı bir dönemde daha işçilerimize ulaşmayı beceremeyen bir iktidarın şu anda getirmekte olduğu tedbirlerin kalıcı tedbirler olmadığı ortadadır. Biz elbette işçiden yana, iş güvenliğinden yana olan her türlü çabaya destek veririz ama bunun da sağlıklı ve güvenilir iktidar eliyle yapılabileceğini biliyoruz.” dedi.

  ''İŞ CİNAYETLERİNİN BİRİNCİ SORUMLUSU İKTİDARDIR''

  Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçinin her zaman karşısında olan, sendikasızlaşmayı teşvik eden ve işverenle iç içe olup denetimleri haberli olarak yapan bir iktidarın ne maden ocaklarını, ne de başka yerlerdeki iş yerlerini denetlemekten bahsetmesi söz konusu değildir. Bu iş cinayetlerin birinci siyasal sorumlusu iktidardır. Bu iktidar bir kere ölümlerin, kazaların cinayetlerin hesaplarını verecektir ki ondan sonra ortaya çıkıp konuşma hakkını kendisinde bulacaktır.”


  Görüş Bildir