Euro
15.1696
-0.67%
Dolar
13.3907
-0.60%
Altın
793.96
0.05%
Borsa
2
-0.57%
Bitcoin
478.081
-4.01%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  CHP'den Silivri açıklaması: Balyozun sonucu belli

  'Balyoz Planı'' davasının duruşmasını izleyen CHP'li vekiller açıklama yaptı.
  • 29.08.2012 - 15:00
  CHP'den Silivri açıklaması: Balyozun sonucu belli

  CHP den Silivri açıklaması: Balyozun sonucu belli #1

  CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, ''Balyoz Planı'' davasına ilişkin, ''İddianame daha kabul edilmeden esas hakkında mütalaa yazılmaya başlanmış. Yani dava açılmadan esas hakkında mütalaa hazır. Bundan şu sonucu da çıkarabiliriz, davanın sonucu da hazır'' dedi.

  MAHKEME TARAFINDAN ISRARLA REDDEDİLİYOR

  ''Balyoz Planı'' davasının dünkü duruşmasını izleyen CHP'li milletvekilleri, partinin İstanbul İl Merkezi'nde Silivri'de görülen davaların iddianamelerinde hukuksuzlukların yer aldığı iddiasıyla basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda konuşan Cihaner, ''Balyoz Planı'' davasındaki suçlamalara dayanak teşkil eden dijital belgelerden 11 ve 17 No'lu CD'lerin 2003'te tek bir oturumda oluşturulduğunun iddia edildiğini, ancak CD içeriklerinin Microsoft Office 2007 programıyla hazırlandığını belirterek, bu CD 'lerin sahte olduğuna ilişkin inceleme yapılması taleplerinin de mahkeme tarafından ısrarla reddedildiğini savundu.

  PEK ÇOK TUTARSIZ BİLGİ VAR

  Cihaner, söz konusu CD içeriklerinde daha sonraki yıllarda adı değiştirilen sokakların, 2003 yılında bu yeni adlarıyla anıldığını, o tarihte kurulmamış derneklerin isimlerinin bulunduğunu, bunun gibi pek çok tutarsız bilginin yer aldığını ileri sürdü. Mahkeme heyetinin, sanıkların ve sanık avukatlarının taleplerini sürekli reddettiğini ve söz konusu iddialarla ilgili hiçbir inceleme başlatmadığını öne süren Cihaner , aksine bu hukuksuz işlemi yapan savcılardan ikisinin Yargıtay üyeliğine seçilerek ödüllendirildiğini savundu.

  RAPORLARIN TAMAMI GÖZARDI EDİLİYOR

  Cihaner, ''Polis bilgisayarında yüklendiği tespit edilmiş bir hard diskle ilgili de yine hiçbir işlem yapılmıyor. İddianamede suçlanan askerlerden biri TRT'de canlı sunum yaptığı saatte iddianamede yer alan belgeleri kaydetmiş görünüyor. Savunma, 27 belgenin sahteliğini ortaya koyan bilirkişi raporu almış durumda ama bu raporların tamamı göz ardı ediliyor. Ayrıca soruşturmaların tamamı bizzat cumhuriyet savcısınca yapılması gerekirken polise havale edilmiş. İddianame daha kabul edilmeden esas hakkında mütalaa yazılmaya başlanmış. Yani dava açılmadan esas hakkında mütalaa hazır. Bundan şu sonucu da çıkarabiliriz, davanın sonucu da hazır'' diye konuştu. Silivri'de görülen diğer davalarda da durumun aynı olduğunu savunan Cihaner, pek çok sahte belge bulunduğunu, mahkeme heyetinin tarafsız ve hakem konumunda olması gerekirken, sanıklarla polemiğe girdiğini, sanıklara kindar bir yaklaşımla davrandığını ileri sürdü.

  Toplantıya, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Nur Serter, Oktay Ekşi, Birgül Ayman Güler, Kadir Gökmen Öğüt ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı.


  Görüş Bildir