Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.515
-0.12%
Dolar
16.8053
-0.12%
Altın
977.46
-0.03%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.571
3.27%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  CHP'den taksiciler için kanun teklifi

  Ana muhalefet partisi CHP, taksicilerle ilgili yasa teklifini TBMM'ye sundu..
  • 20.02.2012 - 12:16
  CHP'den taksiciler için kanun teklifi

  CHP den taksiciler için kanun teklifi #1

  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Taksici Esnafının Teşvik Edilmesi, Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi, Taksi Sürücüsünün Güvenliğinin Sağlanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

  ÖTV VE KDV MUAFİYETİ

  Teklife göre, taksi sürücülerinin can ve mal güvenliğinin sağlanması için araçlarının yenilenmesi halinde bir defaya mahsus olmak üzere araç sahibine 2 yıl boyunca KDV ve ÖTV muafiyeti sağlanacak.

  Plakası ticari taksi olarak tescil edilmemiş olan veya ticari plakanın sahtesinin takılı olduğu bir aracın saptanması halinde, araç sahibine 5 bin lira idari para cezası verilecek, araç 6 ay boyunca trafiğe çıkamayacak. Bu şekilde yakalanan aracı kullanan sürücüye, 20 ceza puanı verilecek.

  ŞOFÖRLERİN SİGORTA PRİMLERİNİ ARAÇ SAHİBİ ÖDEYECEK

  Taksi sürücüsü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu üyesi olmasa da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bakımından isteğe bağlı sigortalı sayılacak. Araç sahibi yanında çalıştırdığı sürücünün Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini yatırmakla yükümlü olacak.

  Ticari taksi sahipleri, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'na tabi esnaf sayılacak.

  Taksi olarak kullanılan ticari taşıtın, tescil plakaları üzerinden tutulacak kayıtla yapılacak kontrolle bir kereliğine yenilenmesi için yapılacak kredi başvurularında, kamu bankaları gerekli kolaylığı sağlayacak.

  TAKSİ DURAKLARI KİRA ÜCRETLERİ YILLIK OLARAK BELİRLENECEK

  Taksi duraklarının kira ücretleri, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından yıllık olarak belirlenecek. Yıllık kira ücretlerinin belirlenmesinde, taksi durağının bulunduğu yerin nüfusuna bakılacak. Yıllık kira ücreti; durağın bulunduğu yerin büyükşehir belediyesi merkez ilçeleri içerisinde ise yürürlükteki net asgari ücretin 10 katını, il sınırları içerisinde ise 5 katını, diğer ilçe sınırları içerisinde ise 3 katını geçemeyecek.

  Kolluk kuvvetleri, ticari taksilerin güvenli seyri için gerekli teknolojik önlemleri ücreti karşılığında sağlayacak, yolcu taşımacılığı yapan ticari taşıtların denetimine önem gösterecek.

  Teklifin gerekçesinde, taksilerin, gündelik yaşamda, özellikle büyük kentlerde giderek daha fazla yer aldığı, yaklaşık 100 bin taksici esnafı bulunduğu ifade edildi.

  Bu esnafın, çok önemli sorunları bulunduğu, özellikle hırsızlık ve gasp suçlarında, en kolay hedef konumunda olan bu meslek grubunun, yeterli sosyal, fiziki korumaya da sahip olmadığı vurgulandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir