Euro
9.487
0.06%
Dolar
7.9541
0.02%
Altın
463.01
0.23%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
143.899
-5.48%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  CHP'li Öztürk: Tezkereye bilerek hayır oyu kullandım

  Irak tezkeresine hayır oyu veren CHP’liler arasında yer alan Öztürk, bunu kasıtlı yaptığını söyledi.
  • 13.10.2013 - 08:30
  CHP'li Öztürk: Tezkereye bilerek hayır oyu kullandım

  CHP li Öztürk: Tezkereye bilerek hayır oyu kullandım #1

  Terörle mücadele kapsamında, Irak’ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin süresi, AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla geçtiğimiz perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen tezkere ile uzatılmıştı.

  Grup olarak sadece BDP’nin 'red' oyu verdiği tezkerenin CHP’de bazı milletvekilleri arasında çatlak yarattığı iddia edilmişti. Genel Kurul’daki tezkere oylamasında, yanındakilerle sohbette olan CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 'kabul etmeyenler'de oy kullanmış ancak bu durum 'dalgınlık' olarak yorumlanmıştı. Öztürk, konuyla ilgili Vatan Gazetesi'nin yaptığı açıklamada, 'Ben dalgınlıkla oy kullanmadım, bilinçli oy kullandım. Hükümet adeta bizimle dalga geçiyor. Bir yandan ‘barış süreci’ diyorlar bir yandan ise tezkere getiriyorlar. Bugüne kadar tezkereyi çok defa uzattılar, terörle mücadele mi edildi? Seçim yatırımı yapıyorlar' dedi.

  'ALINMIŞ PARTİ KARARI YOK'

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin, “CHP olarak tezkereye evet oyu vereceğiz” açıklamasından sonra tezkere, CHP’lilerin de desteğiyle kabul edilmişti. Öztürk, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin, “CHP olarak tezkereye evet oyu vereceğiz” açıklamasının ve tezkerenin CHP’lilerin de kabul oyuyla geçtiğinin hatırlatılması üzerine ise, “Alınmış bir parti kararı yok. Ben de kendi tavrımı sergiledim. Bilinçli ‘hayır’ oyu kullandım” diye konuştu.

  TEZKERE ÇATLAĞI

  Tezkerenin Genel Kurul’daki görüşmelerinde CHP’de farklı seslerin yükselmesi dikkat çekmişti. CHP’li Hüseyin Aygün, twitter’dan “AKP milliyetçi oyları seçim öncesi garantilemek için Irak’a sınır ötesi harekat tezkeresini bugün tazeliyor, hal böyleyken, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Refik Eryılmaz ve ben başta olmak üzere, grupta pek çok vekil AKP’nin tezkeresine karşı çıkıyoruz” mesajı atmıştı.

  TEZKERE NE İŞE YARIYOR

  Geçtiğimiz perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Irak tezkeresi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yazıda tezkerenin kabul edilmesiyle Türkiye’ye yönelik terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere hudut, şumul, miktar ve zamanı hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yönelik terör tehdididinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunacağı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir