Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.359
0.13%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  CHP'li Tanrıkulu: Dinleme kayıtları imha edilmeli

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yasa dışı dinleme kayıtlarının saklanmasının suç olduğunu savunarak, imha edilmesi yönünde başsavcıya talepte bulundu.
  • 08.08.2014 - 15:24
  CHP'li Tanrıkulu: Dinleme kayıtları imha edilmeli

  CHP li Tanrıkulu: Dinleme kayıtları imha edilmeli #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yasa dışı dinleme kayıtlarının saklanmasının suç olduğunu savunarak Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gelerek başsavcıya kayıtların imha edilmesi yönünde talepte bulundu.

  ''SAKLANMIŞ OLMASI SUÇ''

  Adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, yapılan yasa dışı dinlemelere ait kayıtların saklanmasının suç olduğunu belirterek, “Yürütülen soruşturma nedeniyle bazı bilgilere ulaşılmış. 12 bin sayfa ve 37 klasör binlerce kişiye ait yasa dışı ve hukuk dışlı kayıtların suç içermemesine rağmen, özel hayata ilişkin bilgiler içermesine rağmen saklandığı anlaşılmış. Bunların ceza mahkemesi ‘ne göre 10 gün içinde imha edilmesi lazım. Saklanmış olması suç. Zamanında imha edilmemesi bir suç. Soruşturma kapsamında bunların imha edilmemesi muhafaza edileceğinin bildirilmesi başka bir suç” dedi.

  “KİMLERİN DİNLENDİĞİ BELLİ DEĞİL”

  Dinleme kayıtlarının imha edilmesi gerektiğini savunan Tanrıkulu, bununla ilgili başsavcıya talepte bulunduğunu kaydederek, “Kimlerin dinlendiği belli değil. Teker teker insanlar buraya çağrılıyor. Dünde çağrılmıştı. Bundan sonra da çağrılacak. Sayısı belli değil. Binlerce kişiyi özel hayatına dair bilgilerden dolayı rahatsız etmeye, endişede bırakmaya kimsenin hakkı yok. Bu gün burada savcı tarafından muhafaza edilmemesi Anayasa’nın ihlalidir, ceza yasamızın ihlalidir. Ben burada bu gün müracaatta bulundum. Bu talebi kayıt altına aldırdım. 12 bin sayfadaki dinleme kayıtlarının kimlere ait olduğu isim olarak yazılması lazım. Daha sonra bu 12 bin sayfa tutanağın imha edilmesi lazım. Yarın öbür gün bunların kimin eline geçeceği hangi yapının eline geçeceği belli değil” şeklinde konuştu.

  “BU KAYITLARIN BURADA SAKLANIP TUTULMASI SUÇTUR”

  Yetkili savcılara ‘suç işlemeyin’ yönünde çağrıda bulunan Tanrıkulu, “Devletin gizli kasasında saklanıyor deniyor. Bunlar kasada saklanmaz. Derhal imha edilir. İhmal tutanağı da saklanır. Bu adliye binasında binlerce yurttaşımızın siyasetçi, iş adamı, sanatçıya ait olduğu bu kayıtların burada saklanıp tutulması suçtur, derhal imha edilmesi gerekir. Ben buradan başsavcıya, ilgili savcıya çağrıda bulunuyorum yeni bir suç işlemeye devam etmeyin” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir