CHP'li Tarhan Vosvos ve motorsiklet tutkunu çıktı

CHP'li Tarhan Vosvos ve motorsiklet tutkunu çıktı

YARSAV Başkanı olduğu dönemde verdiği 'yargı bağımsızlığı' mücadelesini daha etkin kılabilmek için siyasete girme kararı alan ve adres olarak CHP 'yi tercih eden Emine Ülker Tarhan , Meclis'teki tartışmalarda sert duruşuyla kamuoyuna yansıyor. Ancak Tarhan, Meclis dışındaki hayatında basketbol tutkusu, motosiklet merakı ve Vosvosuyla farklı bir siyasetçi kimliği çiziyor. Tarhan, genç yaşta yaptığı evliliğinden ev hayatına, hobilerinden anneliğe pek çok konuyu Radikal'den Ayça Şener'e anlattı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

'Sevdadır her işin başı'

Eşiyle hukuk fakültesinde okuduğu yıllarda tanıştığını söyleyen Tarhan, genç yaşta yapılan evliliklerin belki zor ama yüreğinin götürdüğü yere gitmeye karar verenler için bir serüven olduğuna inanıyor. "Sevdadır her işin başı derler. İşin özü bu" diyen Tarhan, kendi evliliğini şu sözlerle anlatıyor:

"Bir sevda öyküsüydü. Birlikte büyüdük, uzun bir ortak hafızayı beraber yazdık. Pek çok güçlükle karşılaştık, aştık, aşmaya devam ediyoruz. Anne-baba olmamız da bu öykünün bir parçası. Genç evlilik, evet bazen zor ama acısız aşk da yok ki zaten."

'HER ŞEYİMİ KENDİM YAPMALIYIM TAKINTIM VAR'

İki çocuk annesi olan Tarhan çocuklarına da her anne gibi oldukça düşkün: Üniversite sınavlarına hazırlanan oğlu Alaz'ın derslerini takip eden Tarhan, geçen yıl evlenen kızı Tuğçe ile her gün telefonda konuşmayı ihmal etmiyor. Alışverişten ev işlerine kadar pek çok şeyi kendisinin yaptığını söyleyen Tarhan, yardım almamasını da "Her şeyi kendim yapmalıyım gibi bir takıntım var. Belki bu benim hiçbir şeye ve hiç kimseye tutsak olmamamı sağlıyor, özgür ve diri tutuyor. Ama bu biraz bedensel güç, sağlık ve disiplinle mümkün olabiliyor" diyerek açıklıyor. Çok erken yaşta mahrum kaldığı anne yemeklerine özlemini ise çocuklarına hazırladığı yemeklerle gideriyor. Ailece müziğe karşı ilgili olduklarından bahseden Tarhan'ın vazgeçilmezleri arasında Queen, Beatles, Barış Manço ve Zülfü Livaneli var. Bir de Balkan müzikleri...

İYİ BİR MOTORSİKLET BİNİCİSİ

Siyaset hayatından arta kalan zamanlarda neler yaptığını sorduğumuz Tarhan'ın iyi bir motorsiklet binicisi olduğunu da öğrendik. Özellikle hafta sonları motor kullandığını söyleyen Tarhan'ın vazgeçilmezi ise Vosvos arabası. "Eşyalar insanların sahibi olmamalı ama Vosvos başka" diyen Tarhan, "Ondan vazgeçmek zor. Biz ilk kaplumbağamızı eşimin babasından almıştık. Neredeyse benimle yaşıttı. 1964 modeldi, orijinaldi. Daha öğrenciydik, küçük bir bebeğimiz vardı, hayat zordu. Çok cefamızı çekti, tabii biz de onun kaprislerine, yolda bırakmalarına, su kaynatmalarına, sibop kırmalarına katlandık. Hâlâ orijinal haliyle duruyor ancak trafiğe çıkmıyor. Şimdi, 1973 model bir kaplumbağa kullanıyorum" sözleriyle anlatıyor Vosvos merakını.

Eşiyle birlikte küçük bahçelerine diktikleri ağaçların büyümesini izlemekten keyif aldığını anlatan Tarhan'ın başka bir özelliği de eskiden lisanslı hentbol ve basketbol oyuncusu olması. "Gördüğüm her sahada hâlâ oynamayı düşlemek hobim" diyen Tarhan "Keşke Meclis'te buna olanak bulabilsem" demekten kendini alamıyor. Sıkı bir futbol takipçisi olan Tarhan fırsat buldukça İngiltere ve İspanya liglerini kaçırmıyor. Yoğun iş hayatından en çok kedisinin mutsuz olduğunu söyleyen Tarhan, gençlerle bir araya gelip sohbet etmekten de büyük keyif alıyor. Tarhan'ın küçük notlar alarak başladığı bir de kitap çalışması var.

Alışamadım...

"YARSAV Başkanı olmak mı, yoksa siyasetçi olmak mı" diye sorduğumuz Tarhan, "Yargıçların meslek örgütünü yönetmek siyasetten daha zor ve karmaşıktı. Ama Meclis'te alışamadığım ve alışmaya da hiç niyetim olmayan şey kameralar açılınca başkalaşan insanlar" dedi.