Euro
15.2733
-0.09%
Dolar
13.5971
0.05%
Altın
793.3550
-0.16%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
498.735
-2.96%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  CHP'li vekil biber gazından hastanelik oldu

  CHP'li vekil Musa Çam katıldığı protesto gösterisinde kendisine sıkılan biber gazı nedeniyle hastanelik oldu..
  • 09.10.2012 - 16:13
  CHP'li vekil biber gazından hastanelik oldu

  CHP li vekil biber gazından hastanelik oldu #1

  Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı'nı protesto eden grup, güvenlik barikatını aşarak TBMM'ye yürümek isteyince polis müdahale etti. Eyleme destek veren CHP milletvekillerinden Musa Çam da biber gazından etkilendi.

  CHP milletvekilleri İzzet Çetin ve Süleyman Çelebi, Çam'ı hastaneye kaldırdı. Polisin biber gazı kullanmasını eleştiren Çelebi, "İçişleri Bakanı'na ileteceğiz, gazı ona da sıkacağız. Kendisi, gaz faydalı diyor" dedi.

  Sendikal Güçbirliği Platformu'nu oluşturan Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların üyeleri, Türk-İş Genel Merkezi önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan grup adına açıklama yapan Tümtis Genel Başkanı Kenan Öztürk, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu tasarısının yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini hatırlattı.

  Tasarının sendikal hak ve özgürlükleri geriye götürdüğünü öne süren Öztürk, 30 ve daha az işçi çalıştıran iş yerlerinde sendikal nedenlerle işten çıkarılanların, sendikal tazminat isteme haklarının ortadan kaldırılacağını iddia etti.

  Tasarının mevcut haliyle yasalaşması durumunda, iş kollarının birleşmesi nedeniyle 7 sektörde örgütlü sendikaların tamamının baraj altında kalacağını savunan Öztürk, Türk-İş ve Hak-İş'in "kapalı kapılar arkasında" tasarıya imza attıklarını ileri sürdü.

  Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan grup, slogan atarak Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun görevinden istifa etmesini istedi.

  TBMM'YE YÜRÜMEK İSTEDİLER

  Sendikal Güçbirliği Platformu'nu oluşturan Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların üyeleri daha sonra Sakarya Caddesi'nde Genel Başkan Erol Ekici'nin de aralarında olduğu DİSK üyesi bir grupla buluşarak, TBMM'ye doğru yürüyüşe geçti.

  TBMM ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEDİLER

  Karanfil sokak üzerinden yürüyerek Akay kavşağına gelen grup, polis barikatıyla karşılaştı. Emniyet yetkililerinin "TBMM'nin 1 kilometre çevresinde gösteri ve yürüyüş yapılmasının yasak olduğunu" belirterek, grubun yürümesine izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine DİSK Başkanı Ekici, TBMM önünde basın açıklaması yapmak istediklerini ifade etti.

  CHP'Lİ VEKİL GAZDAN HASTANELİK OLDU

  İşçilere destek vermek için Akay kavşağına gelen CHP milletvekilleri İzzet Çetin, Musa Çam ve Süleyman Çelebi, emniyet yetkilileriyle görüşerek izin verilmesini istedi. Ancak grubun yürümesine izin verilmedi.

  BİBER GAZINI İÇİŞLERİ BAKANI'NA SIKACAĞIZ

  Daha sonra TBMM'ye yürümek üzere harekete geçen grupla emniyet güçleri arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polisin sıktığı biber gazından etkilenen milletvekili Musa Çam'ı, diğer milletvekilleri Çetin ve Çelebi hastaneye kaldırdı. Polisin biber gazı kullanmasını eleştiren Çelebi, "İçişleri Bakanı'na ileteceğiz, gazı ona da sıkacağız. Kendisi, gaz faydalı diyor" dedi.

  OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

  Polisin müdahalesinin ardından grubun bir kısmının alandan ayrılması üzerine DİSK Başkanı Ekici, sendika üyelerine dağılmamaları yönünde çağrı yaptı. Grubun tekrar TBMM'ye yürümek istemesi üzerine polis ikinci kez müdahale etti. Grup, bir süre oturma eylemi yaptı.


  Görüş Bildir