Euro
9.6035
-0.03%
Dolar
8.0258
0.23%
Altın
454.2
-0.02%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
505.494
-1.27%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C

  CHP'li vekil: Sıra Meclis'teki Türk bayrağına mı geldi

  Muhalefet kulisi girişindeki TBMM ambleminden Türk bayrağı kaldırıldı.
  • 12.04.2013 - 16:14
  CHP'li vekil: Sıra Meclis'teki Türk bayrağına mı geldi

  CHP li vekil: Sıra Meclis teki Türk bayrağına mı geldi #1

  CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray TBMM Başkanı'na verdiği soru önergesinde başta web sitesi olmak üzere "TBMM'nin tüm belgelerinde ve meclis ambleminde Türk bayrağı varken, dikkatli bakıldığında, TBMM binasının muhalefet kulisi girişinde bulunan amblemde Türk bayrağı olmamasının gerekçesi nedir" diye sordu.

  "BEŞİR ATALAY 'TÜRK MİLLETİ' DİYEMEDİ"

  Çıray; "Bir süredir devlet dairelerinden ve tüm belgelerden T.C. ibaresi çıkarılmakta, Başbakan ve bakanlar artık Türk Milleti sözcüğünü kullanmamaktadırlar. Nitekim Sayın Beşir Atalay, TBMM'de yaptığı son konuşmasında sürekli "millet"en söz etmiş, ısrarla 'Hangi milletten söz ediyorsunuz, adını söyler misiniz?' diye sormama karşın sessiz kalmayı tercih etmiştir" dedi.

  "TÜRK BAYRAĞI YERİNE PKK PAÇAVRASI"

  Çıray ayrıca soru önergesinde şunları sordu: "Yeni yapılacak Anayasayı AKP'nin Oslo'da pazarlık ettiği artık açıkça ortaya çıkmıştır. PKK, yeni Anayasa'da "Türk milleti, Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti" gibi tanımlamaları istememektedir. Ayrıca yine PKK'nın 'incitilmemesi' adına AKP iktidarı tarafından PKK gösterilerine ve o gösterilerde, Türk bayrağı yerine PKK paçavrası asılmasına göz yumulmaktadır. Hukuki tanımlama ile iktidar mevcut Anayasa'ya aykırı olarak orada PKK'ya egemenlik devrinde bulunulmaktadır."

  Çıray, son olarak Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e, "Geçmişten bu yana siyasi çizginizi 'milliyetçi muhafazakâr' olarak sürdürdüğünüzü izliyoruz; bu durumda Türk milletini kimliksizleştirecek ve etnik temelli federatif bir sistem oluşturacak, üniter devleti ortadan kaldıracak PKK-AKP Anayasası sürecini destekliyor musunuz? Demokrasinin mabedi denilen TBMM'nin duvarlarına yaptırdığınız TBMM ambleminden Türk bayrağının çıkarılması da PKK ile Anayasa yapma sürecinin gereği midir?" diye sordu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir