Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
478.459
1.02%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  CHP'li Yedekci Kanal İstanbul'a karşı çıktı

  CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, "Biz hiçbir şekilde Kanal İstanbul'un yapılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.
  • AA
  • 30.03.2016 - 16:52
  CHP'li Yedekci Kanal İstanbul'a karşı çıktı

  CHP li Yedekci Kanal İstanbul a karşı çıktı #1

  CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun gündemine "torba yasanın" geldiğini belirterek, kendilerinin de bu vesileyle Kanal İstanbul Projesi'nin yasal alt yapısının hazırlanma çalışmalarından haberdar olduklarını söyledi.

  KANAL İSTANBUL HAYATA GEÇİRİLECEK

  "Torba yasayla" çeşitli kanunlarda değişikliklerin önerildiğini ve hukukun arkadan dolanılmasının söz konusu olduğunu savunan Yedekci, "CHP olarak daha önce Anayasa Mahkemesine giderek iptal ettirdiğimiz maddeler tekrar aynı şekliyle getiriliyor ve sanki hiç iptal edilmemiş gibi bir intiba yaratılmaya çalışılıyor. Torba yasanın asıl amacının, su yolu adı altında isimlendirilen Kanal İstanbul Projesi'nin hayata geçirilme çalışması olduğu kanaatindeyiz" diye konuştu.

  İSTANBUL İÇİN ÖLÜMCÜL

  Kanal İstanbul Projesi'nin İstanbul için ölümcül tehlikeye sahip olduğunu ileri süren Yedekci, proje güzergahı içerisinde yer alan su havzaları, ormanlar ve birinci derece doğal sit alanlarının yok edileceğini öne sürdü. Yedekci, "Biz, hiçbir şekilde Kanal İstanbul'un yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili toplumsal muhalefetin harekete geçeceğine eminiz" ifadelerini kullandı.

  CHP li Yedekci Kanal İstanbul a karşı çıktı #2

  KANAL İSTANBUL PROJESİ

  Marmara Denizi ile Karadeniz arasında yapımı planlanan Kanal İstanbul Projesi için İmar Kanunu’na “su yolu” tanımı ekleniyor. Tasarıda, su yolu, “imar planı kararıyla yapay olarak oluşturulan ve deniz araçlarıyla ulaşımın sağlandığı su geçidi” olarak tanımlandı. Tasarının yasallaşmasının ardından bu proje ile ilgili imar planı çıkarılacak. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili maddelere göre “su yolu” olarak gösterilen alanlardaki kamu taşınmazları satılamayacak, başka amaçlarla kullanılamayacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir