Petrol
97.27
-0.13%
Euro
18.4844
0.38%
Dolar
17.9296
0.34%
Altın
1.029
-0.07%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
440.315
6.53%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Çiçek: Madem bize çok görüyorlar o maddeler çıksın

  Çiçek: Madem bize çok görüyorlar o maddeler çıksın

  Meclis Başkanı Cemil Çiçek, güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı
  • 02.01.2012 - 05:42

  Çiçek: Madem bize çok görüyorlar o maddeler çıksın #1

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu "Başkent Kulisi" adlı programda güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

  Meclis Başkanı Çiçek'in sözleri şöyle:

  VETO

  Sayın Cumhurbaşkanı orada bu türlü bir düzenlemenin aykırılığından bahsetmiyor, sadece, "zam oranının yüksek olduğunu' ifade ediyor. Konu kendi sınırları içinde tartışılmalı. Milletvekili maaşları, 1924'ten beri ne zaman gündeme gelse tartışma konusu olur. Bunu herkes talep etti. Sürekli, 'Meclis kendi hukukunu koruyamıyor' diye eleştiriler yapıldı. Bu türlü konuşmaları yapanların, Özal döneminde çıkan yasadan faydalanarak emekli olduklarını unutmamak gerekir. Milletvekili maaşlarıyla, asgari ücreti mukayese etmek yanlıştır. Bu konuda en rahat olan kişi benim. Neden? Meclis Başkanları ile ilgili düzenleme önceden yapılmış, bana getirdiği bir şey yok. Ben sadece siyaset kurumunun çektiği sıkıntıyı biliyorum ama bunu farklı değerlendirenler, anlayanlar oluyor.

  TÜM DÜZENLEMELERİ ÇIKARALIM

  Kişisel kanaatim, madem ki bu konu bu kadar tartışma konusu oldu, Emeklilik Kanunu'ndaki milletvekilleriyle ilgili tüm düzenlemeleri çıkaralım. Bugünkü haliyle nereye kadar gidiyorsa gitsin... Bunun üzerinde epey çalışıldı. Tüm gruplar geldi. Madem ki rahatsızlık meydana getirdi, madem ki vatandaşımız bize bunları çok görüyor o maddeleri çıkaralım. Ben muhatap olduğum için söylüyorum. Yoksa fikir beyan etmem. Asgari ücretle mukayese ne kadar sağlıklı? Şimdi yüzde 42'yi uygun görüyor Sayın Cumhurbaşkanı, bu da kıyaslanabilir.

  MAAŞI BİRİLERİ ALACAK

  Madem ki bu tür şeyler doğru bulunmuyor, infial yaratıyor, o zaman tümünü çıkaralım. Bu kanun sadece bu düzenlemeden ibaret değil. 'Birileri bu yasayı çıkarsın', 'Biz başlangıçta bağırıp, çağıralım, halkın beğenisini kazanalım, sonra o maaşı almaya devam edelim' şeklinde fırsatçılığı da bu ülke yaşadı zamanında fazlasıyla. Maaşı birileri alacak, küfrü hakareti birileri çekecek. Geçmişte böyle oldu. Olmaz böyle. 'Siz öncülük edin, bir çözüm bulun' diyen kendileri. Sonra yarı yolda bırakanlar kendileri. Bu kanunda milletvekili lafı geçen tüm maddeler çıkarılsın. Bundan sonra bu tür düzenlemelere hiç tevessül etmemek gerekiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir