Dolar
7.6651
0.09%
Euro
8.9244
0.1931%
Altın
1863.43
0.0902%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
459.526
0.2253%
Bitcoin
82636.29
0.4462%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  CNN: Putin 'keskin dönüş' yaptı

  Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg’da gerçekleştirdiği görüşme ABD medyasında da geniş yankı uyandırdı.
  • AA
  • 10.08.2016 - 00:53
  CNN: Putin 'keskin dönüş' yaptı

  erd

   

   

  "ERDOĞAN PUTİN'E 'SEVGİLİ DOSTUM' DİYE HİTAP EDİYOR"

  The Associated Press (AP), iki liderin görüşmesini “Putin ve Erdoğan ilişkileri onaracak adımlarda anlaştı” başlığıyla abonelerine duyurdu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada iki ulusun zarar görmüş ilişkilerini yeniden inşa edebileceğini hatta daha da yakınlaşabileceği sözlerine yer verilen haberde, iki ülke arasındaki büyük enerji projelerine dikkat çekildi.
  Haberde Putin için Erdoğan’ın sıklıkla “Sevgili dostum” dediğine vurgu yapılırken, Putin’in Türkiye’ye yönelik tarım ve diğer alanlardaki yaptırımların yavaş yavaş kaldırılacağını duyurduğu belirtildi.
  Ajansın haberinde iki liderin, askeri ve istihbarat yetkililerinin de katılımıyla Suriye konusunda ayrı bir görüşme gerçekleştirecekleri kaydedildi.

  WS JOURNAL: "ERDOĞAN BATI'YA SİNYAL GÖNDERDİ"

  Erdoğan’ın Batı’ya sinyal gönderdiği yorumu Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Erdoğan ve Putin’in, Türkiye’nin kasım ayında Rus savaş uçağını düşürmesi sonrasında ilk kez bir araya geldiğini yazdı.

  “Putin Erdoğan ile görüşmede Türkiye’ye yatırımları hafifletme sözü verdi” başlığını kullanan gazete, iki liderin ülkeleri arasındaki iş, enerji ve turizm alanındaki işbirliğini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

  Rusya ziyaretinin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk yurt dışı seyahati olduğuna dikkat çekilen haberde, Erdoğan’ın darbe girişiminin ardından Washington ve Brüksel’in yeterince dayanışma göstermediğini söylediği hatırlatılarak, “Bugünkü görüşmenin de Erdoğan’a Batı’ya bir sinyal gönderme fırsatı sunduğuna” işaret edildi.

  NEW YORK TİMES: "İZOLE EDİLEN ERDOĞAN VE PUTİN BİR ARAYA GELDİ"

  New York Times gazetesi, Putin ve Erdoğan’ın yaptığı görüşmeyi, “İzole edilen Erdoğan ve Putin bir araya geldi” başlığıyla okuyucularına aktardı.

  Suriye konusunda iki ülkenin farklı pozisyonlar almasına rağmen, görüşme sonrasında ilişkilerin iyiye gideceğine yönelik sinyallerin verildiği belirtilen haberde, iki liderin bir araya gelerek Batı dünyasına mesaj gönderdiği kaydedildi.
  Haberde, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin Batı dünyasından yeterince destek almadığını düşündüğüne dikkat çekilerek, Rusya görüşmesinin bu noktada ayrıca önem kazandığı bildirildi.
  Gazetenin haberinde, iki liderin yaptığı görüşmede Suriye’de yaşanan iç savaş konusunda yeni bir çıkış yolu açılabileceğine yer verildi.

  WASHİNGTON POST ZAMANLAMAYA DİKKAT ÇEKTİ

  Washington Post gazetesinin Erdoğan-Putin görüşmesinin zamanlamasına dikkat çekilen haberinde, iki liderin, başarısız darbe girişimi sonrasında Türkiye ve Batı dünyası arasında ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde bir araya geldiği vurgulandı.
  Haberde, Türkiye’yi kana bulayan darbe girişiminden sonra Erdoğan’ın ilk uluslararası ziyaretini yaptığı hatırlatılırken, Rusya ve Türkiye ilişkilerinin eskisinden daha iyi bir noktaya taşınabileceği kaydedildi.
  Suriye meselesine değinilen haberde, Moskova ile Ankara arasında Suriye konusunda işbirliği olabileceği belirtilirken, terörle mücadele ve ekonomi alanında iki ülkenin yeni adımlar atacağına yer verildi.​

  CNN: "İLİŞKİLERDE KESKİN DÖNÜŞ"

  CNN televizyonu Erdoğan-Putin görüşmesini Moskova ve İstanbul’daki muhabirlerine bağlanarak aktardı.

  15 Temmuz’da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminden sonra Ankara ve Moskova hattında ilişkilerin yeniden yumuşadığı yorumu yapılan haberde, Türkiye tarafından savaş uçağı düşürülen Rusya’nın yaklaşık 9 aylık süreçte Türkiye’yi hedef alan açıklamalarının ardından bugün ilişkilerde “keskin dönüş” yaşandığı değerlendirmesi yapıldı.
  Televizyonun internet sayfasında iki liderin görüşmesine ilişkin haberde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geçen yıl sonlarında bozulmasından bugüne kadar yaşananların kronolojisine yer verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir