Dolar
6.8625
0.0247%
Euro
7.7577
-0.225%
Altın
1801.97
-0.4007%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.857
-0.2644%
Bitcoin
63180
-1.895%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Çocukları dağa kaçırılan aileler yol kapattı

  PKK'nın çocuklarını kaçırdığı gerekçesiyle oturma eylemi yapan aileler, Diyarbakır Belediyesi önündeki caddeyi trafiğe kapattı.
  • 02.06.2014 - 14:30
  Çocukları dağa kaçırılan aileler yol kapattı

  Çocukları dağa kaçırılan aileler yol kapattı #1

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 19 Mayıs günü, PKK'nın çocuklarını kaçırdığı gerekçesiyle oturma eylemi yapan ailelerden bir grup, hafta sonunda eylemlerini bitirirken, yaklaşık 20 aile eylemlerini sürdürüyor. Dün belediye önünden temizlik nedeniyle uzaklaştırıldıklarını iddia eden aileler, eylemlerini belediye önünden geçen Elazığ Caddesi'nin orta refüjünde sürdürdü. Bugün caddeyi trafiğe kapatarak 5 dakikalık oturma eylemi yapan aileler, burada inşaat çalışması yürüten zabıta ve çevre düzenlemesi yapan belediye işçileriyle gerginlik yaşadı. Belediye çalışanları ile ailelerin arasında giren polis ekipleri, gerginliğin büyümesini önledi.

  76 AİLE DİYARBAKIR'A GELDİ

  Aileler adına konuşan ve kardeşinin dağda olduğunu ifade eden Erhan Eren, Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki 76 ailenin eylem için Diyarbakır'da olduğunu ancak şu an 47 aile ile eylemlerine devam ettiklerini söyledi. Eyleme, BDP'den destek alacakları ümidiyle başladıklarını belirten Eren, şöyle konuştu: "Bu eylemi BDP'den destek alacağız diye başlattık. Fakat bize, 'vatan sağolsun' dedirtmek istediler. Ama biz, 'vatan sağolsun' demiyoruz. Biz kimse dağa çıksın istemiyoruz diye belediye önünden kovulduk. Çocuklarımızın dağa gitmesini istemediğimiz için mi bu zulum bu baskı. Biz barış istiyoruz, barış çadırı kurmak istiyoruz. Dünün mazlumu, ne oldu da bugünün zalimi oldu. Barış çadırını kurduk, burda izin vermediler, dünün devlet mantığıyla hareket ediyorlar. Bu anaların başkaldırışıyla barışın geleceğini biliyoruz. Ama savaştan rant sağlayan, işine gelmediği için biz bu eyleme devam etme kararı aldık. Biz gördük ki evlatlarımızı istemek başkasının işine gelmedi. Evlatlarımızı alana kadar, dağlar özgürleşene zindanlar özgürleşene kadar bu eylemimiz devam edecek. Devlet, BDP ve PKK'ye de sesleniyoruz, biz bu savaşın bir tarafı değiliz. Arkadaşlardan biri 'satılmışlar' filan gibi alçakça bir ifade kullandı. Bunların bir çoğunu, bu koltuğa bu insanlar getirdi. Bundan sonra daha sert bir tavır görecekler karşılarında. Çünkü anneler isyan etti, baş kaldırdı, mücadele başladı. Bunu hiç kimse durduramayacak. Ancak adam olup barışacaklar. Ondan sonra bu insanlar eylemden vazgeçer. Şu an 47 aile var. Normalde 76'nın üzerinde aile vardı. Belediyenin başka bir mezalimiyle karşılaşınca buraya gelmediler. Fakat eylem devam ediyor. Yarın devlet operasyon yaparsa AKP'nin de önüne gideriz."

  Çocukları dağa kaçırılan aileler yol kapattı #2

  6 BİNİN ÜZERİNDE ÜNİVERSİTE VE LİSE ÖĞRENCİSİ İDDİASI

  Ailelerin özellikle neden belediye önünde eylem yaptıkları yönündeki bir soruyu yanıtlayan Eren, "Ailelerin acıları çok büyük. Aileler muhatabın direk belediye olduğunu düşünüyor. Birileri götürmüştür demiyorum. Kandil ile Öcalan ile görüşebileceklerini tahmin ettikleri için burada eylem yapıyorlar. 6 binin üzerinde üniversite ve lise öğrencisinin dağa gönderildiği söyleniyor. Çünkü PKK ile görüşmede olan BDP olduğu için. Devlete de sesleniyoruz kalekol yapılmasına da karşıyoruz."

  "KIZIM GELMEDEN EYLEMDEN VAZGEÇMEM"

  Belediye önünde ilk eylem yapan Muhsine Uçakan ise eyleme 7 kişi olarak başladıklarını belirterek, "Biz önce 7 kişiydik. Arkadaşlarımız BDP'lilerle konuştu, ne konuştular bilmiyorum. Onlar eylemlerine son verdiler, ben kızımı istiyorum. Belediye bizi burada istemedi, burdan kalkmamızı istedi. Biz de geldik yol kenarında devam ediyoruz. Burada perişan olduk. 2-3 çocuğum var evde. Biri dağa gitmiş evdekiler de ona kurban olacak. Ben kızımı istiyorum. O gelmeden eylemden vazgeçmem" dedi.

  OĞLU İÇİN TARSUS'TAN GELDİ

  Mersin'in Tarsus İlçesi'nden 5 gün önce geldiğini belirten Zarife Aslan, "6 ay önce oğlum gitmiş. 5 günden beri burada eylem yapıyorum. Oğlum Mersin Tarsus'tan katılmış. Oğlumu istiyorum barış istiyorum. Analar ağlamasın. Herkes yardım etsin, Abudullah Öcalan, Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan bize yardım etsin. Bizim ve herkesin çocuğu gelsin. Barış istiyoruz" diye konuştu.

  "BURAK, SENİ ALMADAN GİTMEYECEĞİM"

  Ardahan'dan bugün gelerek eyleme katılan Gülsüm Ölmez, örgüte 2 ay önce katılan oğlunu almadan gitmeyeceğini belirterek, "Oğlum Burak Ölmez 20 yaşında. Erzurum Atatürk Üniversitesi Matamatik Bölümü öğrencisi, 2 ay önce gitti. Bugün Diyarbakır'a geldim. Çocuğumu getirsinler, o gelmeden gitmeyeceğim. Onu getirsinler, Kalacağımız yer yok, burada yatacağız. Bir hafta burada kaldık geri gittik, tekrar geldik. İlkokula ve liseye giden çocuğum var. Komşuya bıraktım geldim. Burak; seni almaya geldim. Seni almadan gitmeyeceğim lütfen sesimi duy ve gel" şeklinde konuştu. Bitlis'in Hizan İlçesi'nden gelen Leman Aydın da, "Bitlis Hizan'dan geldim. Vedat Aydın'ın annesiyim. Oğlum, yeni 17 yaşına girdi. Lise 3'üncü sınıf öğrencisiydi. Oğlum sara ve bronşit hastasıydı. Barış istiyoruz. Oğlumu istiyorum" ifadelerini kullandı.

  "KIZIMI KANDIRIP ÖRGÜTE TESLİM ETMİŞLER"

  Kızının kandırılarak örgüte teslim edildiğini ileri süren Raşit Koç, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nden geldiğini anlatarak, "Hakkari Şemdinli İlçesi'nde 10.5 aydan beri kızım Zübeyde Koç'u götürmüşler. Zorla götürmüşler örgüte teslim etmişler. Doktor raporu var elimde. Hastadır kulağından ve psikolojik hastasıdır. Ayağından ameliyatlıdır. Geçen yıl Ramazan Bayramı'na 2 gün kala örgüte teslim etmişler. O günden sonra uğraşıyorum, kızımdan bir haber alamıyorum" dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 19 Mayıs günü, PKK'nın çocuklarını kaçırdığı gerekçesiyle oturma eylemi yapan ailelerden bir grup, hafta sonunda eylemlerini bitirirken, yaklaşık 20 aile eylemlerini sürdürüyor.

  Görüş Bildir