Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.370
0.46%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Çözüm süreci kanun tasarısı Meclis'ten geçti

  Çözüm süreci kanun tasarısı Meclis'ten geçti

  Çözüm sürecinin sınırlarını belirleyen kanun tasarısı 237 kabul oyuyla Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.
  • 10.07.2014 - 18:17

  Çözüm süreci kanun tasarısı Meclis ten geçti #1

  Salı günü TBMM Genel Kurulu’na gelen 6 maddelik ‘Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı’, 3 gün süren görüşmelerin ardından tamamlandı.

  237 KABUL 37 RET

  Tasarının bugünkü görüşmelerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de katıldı. MHP’nin destek vermediği tasarıda 37 ret oyu kullanılırken, 237 kabul oyuyla Çözüm Paketi kanunlaştı.

  Kanun, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

  SÜREÇ AKTÖRLERİ KORUNACAK

  Çözüm paketine göre alınan kararların, ileride suç kapsamına alınmaması için yeni görev tanımları yapıldı. Süreç içerisinde ve terörle mücadelede alınan kararların sorumluları korunacak.

  REHABİLİTASYON HİZMETİ DE VAR

  Pakette, PKK'nın yöneticisi olmayan teröristlerin dağdan inerek eve dönüşü kolaylaştıran ve rehabilitasyonu sağlayan maddeler de var.

  Hükümetin, çözüm süreci kapsamında yürüteceği çalışmalar, kanunda şöyle sıralanıyor:

  ATILABİLECEK ADIMLAR BELİRLENECEK

  - Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

  DİYALOG İÇİN KİŞİ VE KURUMLAR GÖREVLENDİRİLECEK

  - Gerekli görülmesi halinde, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verecek. Bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirecek.

  REHABİLİTE İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER

  - Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak.

  - Düzenleme kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak.

  - Alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izleyecek, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak.

  - Gerekli mevzuat çalışmalarını yapacak.

  -Hukuki, idari ve cezai sorumlulukları olmayacak

  YETKİ BAKANLAR KURULU'NDA

  Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

  CEZAİ SORUMLULUK OLMAYACAK

  Kanuna göre, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyenlerin; gerekli görülmesi halinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verenler ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirenlerin; silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alanların, bu görevleri nedeniyle hukuki, idari ve cezai sorumluluğu doğmayacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir