Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.132
0.45%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Çözüm sürecinde yol haritası netleşiyor

  PKK ve İmralı ile yürütülen görüşmeler sonrası, izlenecek yol haritası için ana hatlar netleşmeye başladı.
  • 25.08.2014 - 07:34
  Çözüm sürecinde yol haritası netleşiyor

  Çözüm sürecinde yol haritası netleşiyor #1

  Milliyet'te yer alan habere göre, tüm aşamaları Kamu Güvenliği Müsteşarlığı tarafından sürdürülecek sürecin sağlıklı yürümesi için iki ayrı yapı oluşturulacak. Hükümet tarafından da onaylanan plana göre halkların Demokratik Partisi (HDP) ile yasal, Kandil’le silah bırakma aşamaları ele alınacak. Silahsızlanma ise taşlar yerine oturduktan sonra konuşulacak.

  HDP kulislerindeki bilgilere göre, yaklaşık 21 aydır devam eden çözüm sürecinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Öcalan’ın açıklayacağı yol haritası ile diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçilecek. Bu kapsamda Ankara’da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile HDP heyeti, İmralı’da ise Öcalan ile devlet heyeti arasında uzun süre devam eden görüşmelerde ikinci aşamaya geçiş öncesi yeni bir mekanizmanın oluşturulmasına yönelik kararlar alındı. İmralı, HDP ve devlet heyeti arasında varılan anlaşmanın detayları dün HDP heyeti tarafından Kandil’de KCK yönetimine aktarıldı.

  ÇEKİLME TAMAMLANACAK

  Çözüm sürecinin tıkanması nedeniyle geçen yıl başlayan ancak örgüt tarafından durdurulan silahlı güçlerin geri çekilmesi konusunda güven verici adımlar atılmasına devam edilecek. Öncelikle Türkiye içindeki silahlı grupların silahsızlanmasına yönelik adımlar atılacak. Örgüt, silahlı güçlerini Irak Kürdistan bölgesine çekme konusunda güvence verdi. Öcalan’ın açıklaması ile birlikte silahlı güçler yarım kalan çekilmeyi tamamlayacak.

  Eylül’de yol haritasının açıklanması ile birlikte krizi yönetecek beceriyi ortaya koymak için her iki taraf akil insanları devreye sokacak.

  Suriye’nin Rojava ve Irak Kürdistanı ile Şengal bölgesinde IŞİD’le savaşan PKK, görüşmelerde tümden silahsızlanmaya karşı çıktı. Bölgede savaş ortamı devam ettikçe, sıcak çatışmalar sürdükçe örgütün silahsızlanmasının mümkün olamayacağı belirtildi. Bölgede taşların yerine oturması halinde silahsızlanmanın tekrar gündeme alınabileceği belirtildi.

  ROJAVA VE ŞENGAL SİLAH BIRAKMAYACAK

  Örgütün silahsızlandırılması konusu MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve devlet heyetinin İmralı’da Öcalan’la yaptığı görüşmede de gündeme geldiği öğrenildi. Öcalan’ın bu konuda, “Silahlı güçlerin Rojava ve Şengal’da olmaları gerekiyor. O bölgeler stratejik sınır hattıdır. Silahlı güçlerin bölgeye yerleşmesini ve faaliyetlerine devam etmesini ben istedim. Ortadoğu’da dengeler oturana kadar, bu faaliyetler devam edecek” dediği öğrenildi

  ÖRGÜT GENEL AFFA KARŞI

  Görüşmelerde örgütün dağdan inmesini sağlayacak düzenlemeler kapsamında genel af da masaya yatırıldı. Örgütün genel affa karşı olması nedeniyle farklı bir çözüm yöntemi üzerinde duruldu. Bu konuda bir düzenleme yapılmasına yönelik bilgi alışverişi yapılsa da henüz net olarak bir çözüm üzerinde mutabakata varılamadı. Şekillenmesi beklenen yeni düzenlemeye göre, “Genel bir af” olmayacak, ancak örgüt üyelerinin özellikle de silahlı eyleme girmemiş olanların geri dönmesi halinde yargılanmayacaklarına dair teminat verilecek. Bu konuda yakın zamanda yasal bir çalışmanın başlayabileceğine işaret ediliyor.

  İmralı’ya yakın zamanda bir devlet ve HDP heyetinin gitmesi bekleniyor. Diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçilecek. Bu kapsamda Öcalan 1 Eylül’de “Tarihi” bir açıklama yapacak. Öcalan’ın Eylül’de vereceği mesaj çözüm sürecindeki yol haritasının genel hatlarını belirleyecek. Bu aynı zamanda Kandil’e de mesaj niteliğinde olacak.

  Oslo tecrübesi de dikkate alınarak her iki taraf da süreci şeffaf yürütecek.

  DÜRECİN İLERLEMESİ İÇİN İKİ AYRI YAPI

  Sürecin ilerlemesi konusunda kapsamlı bir plan üzerinde mutabakata varıldı.

  Buna göre, alınan kararlar ve yapılması gereken çalışmalar şöyle belirlendi:

  *Sürecin sağlıklı yürümesi için iki ayrı yapı oluşturulacak. İzleme Kurulu’nun yanı sıra içinde sivil toplum kuruluşları ile konusunda uzman kişilerin bulunduğu bağımsız komisyonlar oluşturulacak.

  *Müzakere aşamasına evrilmesi beklenen süreci yürüten kurum ve kadrolar tümden değişecek. Daha önce MİT tarafından sürdürülen görüşmeleri yapma görevi Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na devrediliyor. Bu yapılanma mutabakat metnine de girecek. Bu kapsamda Müsteşarlık içinde 7 kişilik sekretarya oluşacak. Sürecin bütün aşamaları ve görüşmeler sekreterya tarafından kayıt altına alınacak.

  *Sürecin devamında çözüme giden yolun ana hatları İmralı’da Öcalan’la, yasal düzenlemeler HDP, silah bırakmaya yönelik aşamalar ise Kandil’le bire bir görüşülerek yürütülecek. Sürecin Avrupa ayağı ile HDP heyeti aracılığıyla sürdürülecek. Örgütün Avrupa örgütlenmesi ile Türkiye’ye dönmek isteyenler, yargı kararları, kırmızı bülten ve vatandaşlığa kabul edilme konuları görüşülecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir