Petrol
82.89
-2.52%
Euro
17.7898
-0.30%
Dolar
18.4424
0.15%
Altın
964.58
-0.88%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
357.888
1.61%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Letonya Üniversitesi'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu.
  • 23.10.2014 - 16:11
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Letonya Üniversitesi'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Letonya Üniversitesi nde #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda konuştu.

  Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları;

  "IŞİD'in elindeki silahlar, ABD'nin Irak ordusuna verdiği silahlardır. Havadan yapılan operasyonları kara harekatıyla tamamlamadığınız sürece herhangi bir yeri ele geçiremezsiniz.

  IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ NEREDEN ÇIKTI

  Bölgede yaşanan acılar elbet burada da hissediliyor. Irak işgalin ardından bir huzura, istikrara kavuşamadı. IŞİD adlı terör örgütü nereden çıktı? Doğuşu El Kaide'de. Suriye'ye geçti. Palazlandı, güçlendi. Musul hadisesi çok dikkatli bakmak lazım. Maliki ordusu bütün silahlarını bırakıp kaçtı. Bu silahları IŞİD aldı. Bundan sonra operasyonlarını etkin hale getirdi. Bağdat'a 50 km alana kadar geldi. Irak'ın 3'te 1'ine sahip. Bu silahlarla tüm operasyonlarını yaptı. Suriye'deki IŞİD'in operasyonlarına baktığımızda aynı şeyi görüyoruz. ABD'nin hava operasyonu kısmen caydırmıştır. Siz hava harekatını kara harekatıyla desteklemezseniz başarılı olamazsınız.

  KOBANİ'DEN TÜRKİYE'YE SIĞINANLARIN SAYISI 200 BİN

  Ülkedeki mağduriyetleri çok iyi değerlendiren IŞİD Irak'ta çok ciddi bir tehdit oldu. Oradaki halklardan çokça katılım oldu. Suriye'deyse uzun yıllardır olan baskı rejimine dostane. Ülkemde Suriye ve Irak'tan kaçan 1,5 milyon insan var. 3 hafta içinde Türkiye'ye sadece Kobani'den sığınanların sayısı 200 bin.

  BM'DEN BİZE SADECE 25 MİLYON DOLAR GELDİ

  BM'den bize herhangi bir destek geldi mi? Sadece 25 milyon dolar. Bizim harcadığımız rakam 4-5 milyar dolar. Avrupa bu kadar imkana rağmen bu sığınmacılara neden sahip çıkmaz? Ya da ey Türkiye sen bu kadar sahip çıktın. Bize ne düşüyor? demedi. Bu çoklu standart. Biz insan öncelikli bir siyasete sahip olmamız hasebiyle kapımızı hep açık tuttuk.

  KONVANSİYONEL SİLAHLARI GÜNDEME GETİRMEZLER

  Irak yönetimi mezhepçiliği körüklerken ne AB ne, BM ABD hiçbir önlem almadı. Ne zaman IŞİD terör örgütü çıktı petrol kuyularını tehdit etti hemen müdahele ettiler. Demek bunların derdi insan değil petrol. Batı'nın şirketleri oralara sahiptir. Sevgili öğrenciler, bir şey devamlı sizlerin önüne gelecektir. Kimyasal silahları gündeme getirirler. Konvansiyonel silahları gündeme getirmezler. G20 zirvesinde şunu söyledim. Kimyasal silahlarla Suriye’de 1600 kişi öldü. Konvansiyonel silahlarla 300 bin kişi öldü. Bunu neden konuşmuyoruz? Neticesi ölüm olan silah ne olursa olsun suçtur.

  40 BİN İNSANIMIZ ÖLÜRKEN NEREDEYDİNİZ?

  Kobani diye bir şey tutturdular. Bu Kobani'nin önemi nedir? İçeride sivil yok. ABD'nin attığı silahların bir kısmı IŞİD'in eline geçti. Peşmergeleri kabul etmiyorlardı. Sonrasında kabul ettiler. Bizim kontrolümüz altında geçecekler. Bütün bunlar bir şeyi ortaya koydu. 300 bin kişinin ölümüne sessiz kalan dünya Ayn el Arap'ta ayağa kalktı. Hama, Humus yanarken neredeydiniz? PKK gibi kanlı terör örgütünü umursamayanlar 40 bin insanımızı öldürdüğünde neredeydiniz?

  ÇOCUKLAR ÖLÜRKEN SEYREDEN MASUM DEĞİLDİR

  Günde 5 bin insanın öldürüldüğü ülke yoktur. Mısır'da vardır. Yüzde 52'yle oy alan Mursi'yi darbeyle indirdiler. BM'den ses var mı? 5 ülke ne isterse o oluyor. Dünya 5'ten büyüktür. Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi gerekir. 5'ten büyük olan dünya bunu çözmesi gerekir. İşte siyaset bilimsel temelli çalışmıyor. Siyaseti, ticareti bir kenara bırakın. Çocuklar ölürken bunu seyreden masum değildir.

  Ölenler Ortadoğulu, Müslüman demek tamamen ayrıcalıktır. Bosna'da yaşanan trajediyi hiçbir zaman unutulmayacaktır. Ortadoğu'da Kuzey Afrika'da yaşanan olaylar karşısında AB'nin sessiz kalmasını anlamıyorum.


  Görüş Bildir