Dolar
7.8118
-0.6877%
Euro
9.274
-0.2774%
Altın
1925.2
0.9978%
Borsa
1211.51
0.0908%
G. Altın
483.51
0.2627%
Bitcoin
99088.32
5.5241%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mülteci akını sorusu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mülteci akını sorusu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize serbestisi konusunda AB'nin üzerine düşeni yapmadığı durumda Türkiye'nin B ve C planlarının olduğunu söyledi.
  • 15.12.2016 - 20:08

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Borut Pahor Cumhurbaşkanı ile düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

  "YENİ BİR MÜLTECİ DALGASI MI BEKLEMELİYİZ"

  Açıklamaların ardından yabancı bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, vize serbestisi olmaması durumunda yeni bir mülteci dalgası mı beklemeleri gerektiğini sordu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan a mülteci akını sorusu #1

  "VERİLEN SÖZLER YERİNE GELMEZSE.."

  Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı ile de bu konuyu konuştuğunu belirterek "Vize konusunda beklenen neticeyi alamazsak şüphesiz ki aynı şekilde, tabii Kızılay'a ödenmesi gereken rakamlar ödenmeyecek olursa bütün bunlar, bu verilen sözler yerine gelmediği takdirde Türkiye'nin de bir B planı olacaktır, bir C planı olacaktır.

  "AB'NİN BİZE KAZANDIRDIĞI HİÇBİR ŞEY YOK"

  Hakkımızda alınan her karara evet demek mecburiyetinde değiliz. Çünkü AB'nin bize bugüne kadar kazandırdığı hiçbir şey yok. Bunu da özellikle açık ve net söylemek zorundayım." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mülteci akını sorusu VİDEO

  TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

  "13 Aralık'ta, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nde bir üye ülkenin vizyonsuz tutumuna rağmen diğer ülkeler sağduyulu davrandı. AB sürecimize destek veren Slovenya'ya çabalarından dolayı bir kez daha teşekkür ederim ancak metindeki 'İçinde bulunduğumuz koşullar altında yeni fasılların açılmasının öngörülmediği...' ifadesini, Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bahsedilen koşullar AB'nin neden olduğu suni ve siyasi engellerdir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan a mülteci akını sorusu #2

  Türkiye'nin kapıda bekletildiği, Türkiye'nin yer almadığı bir Avrupa'nın güven ve huzur içinde olması da mümkün değildir. Türkiye artık kısır siyasi çekişmelerin, popülizmin ve siyasi rant arayışlarının odağına yerleştirilmemelidir.  Biz, AB sürecimizde samimi olduk, verdiğimiz sözlerin daima arkasında durduk.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan a mülteci akını sorusu #3

  AZ ÖNCE OBAMA İLE GÖRÜŞTÜM

  Az önce Sayın Obama ile uzunca bir görüşmemiz oldu, kendileriyle yaptığımız görüşmede de sadece Suriye değil aynı zamanda Irak'taki gelişmeleri de ele aldık, Irak konusunu da görüştük. Çünkü bölgede şu anda sadece Suriye yok, aynı zamanda Irak var. Irak'ta da özellikle Telafer ve Sincar'da istenmeyen bir durum olması halinde buradaki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu da kendilerine ifade ettim. Kendileri, 'Biz nasıl yardımcı olabiliriz?' dediler, ben de kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini ayrıca ifade ettim."


  Görüş Bildir