Petrol
84.6
2.10%
Euro
17.7419
0.04%
Dolar
18.4941
0.10%
Altın
969.75
0.70%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
353.817
-0.42%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Cumhurbaşkanı Gül Reyhanlı'da

  Gül, bombalı saldırılarda 52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı'ya geldi.
  • 16.05.2013 - 11:32
  Cumhurbaşkanı Gül Reyhanlı'da

  Cumhurbaşkanı Gül Reyhanlı da #1

  Cumhurbaşkanı Gül ile beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler'i, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mustafa Başoğlu ile öteki yetkililer karşıladı.

  ABDULLAH GÜL REYHANLI'DA

  Gül, havaalanı çıkışında makam aracına binerek konvoy eşliğinde Reyhanlı ilçesine hareket etti. Daha sonra Reyhanlı Kaymakamlığı'na giden Abdullah Gül yaralıların son durumuyla ilgili bilgi aldı.

  ZANLILAR TAKİPTEYDİ

  Abdullah Gül, yakalanan zanlıların Emniyet ve MİT birimlerinin takibinde olduğunu duyurdu.

  "Bölgemiz olağanüstü bir dönemden geçiyor. Kötü niyetlilerin arayıp da bulamadığı bir ortam. Devlet, istihbarat teşkilatları gerekli önlemleri alır. Bu tür eylemlerin olacağından kuşkulanılıyordu. Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. 100 tane olaydan 99 tanesini önlersiniz ama bunu duyurmazsınız. Hepimizin hedefi yüzde 100 başarılı olmak. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur."

  DEVLET KARARLILIĞI NEYİ GEREKTİRİYORSA..

  Daha sonra açıklamalarda bulunan Gül şunları söyledi;

  "Bu olayı yapanlar ve teşvik edenleri şiddetle lanetliyorum. Bütün milletimiz şunu iyi bilsin ki bu terör olayını yaptıranlar ve yapanlar eninde sonunda cezalarını muhakkak göreceklerdir. Devlet olmanın yüklediği sorumluluk ve kararlılıkla bu olay sonuna kadar tüm detaylarıyla aydınlatılacaktır. Şu an istihbarat ve emniyet birimlerimiz, teknik çalışmaları yapmış bulunmaktadır. Şu an verileri somutlaştırma çalışmaları içindeler. Bu bilgi ve deliller yargı kararı ile kesin neticeye ulaştırılacak. Şunun bir kez daha bilinmesini istiyorum, devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Kimler bu olaya karışmışsa hesabı mutlaka sorulacaktır.

  Bu olayın Reyhanlı'da yapılmasının da muhakkak amaçları var. Bir ülkenin kendi kendini tüketiyor olması acı bir şey, Suriye'den bahsediyorum. Yüz binlerce insan evini barkını terk etmiş durumda. Bu insanların geldiği ilk yer ise komşusu olan Türkiye'dir. Bu bağlamda bütün Hatay ve Reyhanlı'ya teşekkür etmek isterim. Can derdine düşüp evini barkını terk eden insanları misafir etmiştir. Kimse evini bilerek terk etmez, ancak can derdi ile olur. Olgunluk göstermemiz lazım. Üstümüze düşen insanlığın gereğini yapıyoruz.

  "NÜFUS ARTINCA POTANSİYEL ORTAYA ÇIKTI"

  Nüfus artışı birden bire olunca, bu bir potansiyel ortaya çıkardı. Kimileri için de kötü niyetleri de ortaya çıkardı. O yüzden bu olayın Reyhanlı'da yapılması da niyetini göstermektedir.

  "GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR"

  Gün birlik beraberlik günüdür. Türkiye hukuk devleti ve demokrasisi ile övünen ülkedir. Farklı fikirler olur. Fakat sözlerimizin nereye gideceğini bilerek hareket etmemiz gerekir. Bütün vatandaşlarımızın bir kez daha dikkatini çekiyorum, gün birlik günüdür.


  Görüş Bildir