Cumhurbaşkanı Gül'den gündem değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Gül'den gündem değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı'ya geldi. Gül, Çankırı'ya gelişinde vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Temasları çerçevesinde ilk önce Çankırı Valiliği'ni ziyaret eden Abdullah Gül, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

TERÖRLE MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Gül bir soru üzerine, "Türkiye maalesef uzun bir süredir terörle mücadele ediyor. Terörle mücadelede de devlet olarak çok kararlıyız. Mücadelesine kararlı bir şekilde devam edecektir. Terör örftü gerek Irak'taki otorite boşluğu, şimdi biraz Suriye'de otorite boşluğu ortaya çıktığı için bunlardan faydalanıyor. Biz de bunu gözardı edemeyiz şüphesiz. Sınırımızın hemen ötesini terör örgütü eğer kendisi için bir serbest alan haline getirdi ise buna hiç bir ülke müsaade etmez. Biz de buna asla müsaade etmeyiz. Onun için her türlü mücadele meşruiyetimiz vardır. Bizim bir ülkenin toprağında gözümüz yoktur." dedi.

AMERİKAN SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Barack Obama'nın tekrar ABD başkanı seçilmesi ile ilgili olarak da, "Obama'nın seçimleri kazanması büyük bir olaydır. Kendisini bir kez dana tebrik ediyorum. Özellikle Amerika'nın içinde bulunduğu ekonomik şartları dikkate aldığınızda böyle bir ortam içerisinde bir başkanın seçim kazanması gerçekten büyük bir başarıdır. Ayrıca bazı etkin çevreler, lobiler Başkan Obama'nın seçilmemesi için de çok uğraştılar." açıklamasında bulundu.

SURİYE'DE YAŞANANLAR

Gül, basın basın toplantısı sırasında Suriye'deki gelişmeleri de değerlendirdi. Gül, şunları söyledi: "Suriye'deki olayda bölgenin çok daha önemi vardır. Bunu tekrar söylemek isterim. Bölge ülkelerinin önemi çok daha fazladır. Bugün artık Suriye'de gelinen nokta, bu işin daha fazla devam edemeyeceğini göstermektedir. Her gün yüzlerce insanın ölüyor olması, uçakların geçen cuma da camiyi ve cemaatleri sivil halkı bombaladılar. Bütün dünyanın gözü önünde bu kadar büyük insan hakları ihlallerinin yapılmasına dünya tabi ki göz yumamaz. Bunlar artık iç mesele olmaktan tamamen çıkmış vaziyettedir. Eğer bu durum çok daha fazla uzarsa çok daha tehlikeli gelişmeler olur. Çünkü çok daha fazla radikal akımlar gelişir. Çok daha fazla intikam duyguları gelişir. O bakımdan uluslar arası dünyanın başta Birleşmiş Milletler (BM) ve daimi üyeleri, Rusya başta olmak üzere herkesin bu konuya çok daha fazla ön yargısız eğilmesi ve Suriye'de yeni bir dönemin, geçiş döneminin başlaması için çok daha kararlı biçimde hareket etmek gerekiyor. Amerika'da seçimlerin bitmiş olması bu açıdan büyük bir şanstır. Ümit ediyorum ki gerek Başkan Obama gerek Amerikan yönetimi hemen tekrar iç politikadaki meseleleri bittikten sonra bu konuya daha çok önem verirler ve bölge ülkeleriyle diyalog içerisinde işbirliği içerisinde, Suriye'de artık bu kanın durması için daha kararlı adımlar atılır."

"GAZETECİLERİN KURTARILMASI İÇİN BÜYÜK BİR ÇABA GÖSTERİLİYOR"

Suriye'deki gazetecilerin kurtarılması için hem Türkiye, hem de diğer ülkelerin gayretleri bulunduğunu belirten Gül, "Ama bu konu çok fazla dillendirilince o zaman siyasi bir mesele haline geliyor. Siyasi bir mesele haline gelince de kurtarmak zorlaşıyor. O bakımdan ben çok fazla yetkililer hepimiz aleni konuşmuyoruz bu konuyu. Ama sadece haber toplamak olup bitenleri dünyaya duyurmaktan öteye bir görevi olmayan gazetecilerin kurtarılması için de büyük bir çaba gösterildiğini burada bir kez daha ifade etmek isterim. Ayrıca burada gazetecileri esir gibi tutanları da seslenmek iterim, bu dünya kamuoyunda kendilerine olan tavrı çok daha fazla olumsuz hale getirmektedir. Çünkü herkes bilmektedir ki bu kişiler, profesyonel gazetecidir. Kimlikleriyle bellidir. Geçmişleriyle bellidir. Mesleği gazetecilik olan bu insanlara karşı onları çatışanların bir unsuru gibi tutmak çok büyük bir yanlıştır. Onun için bir an önce onların bırakılması ile ilgili de yine açık çağrıda bulunmak isterim." diye konuştu.