Euro
15.1893
-0.54%
Dolar
13.4147
-0.42%
Altın
794.59
0.13%
Borsa
1955
-2.81%
Bitcoin
464.168
-5.70%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Cumhurbaşkanı Gül'e sorulacak 10 soru belli oldu

  Gül'e sorulması en çok istenen soru..
  • 19.08.2012 - 14:43
  Cumhurbaşkanı Gül'e sorulacak 10 soru belli oldu

  Cumhurbaşkanı Gül e sorulacak 10 soru belli oldu #1

  Vatandaşların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'e doğrudan soru sormasına imkan tanıyan "Cumhurbaşkanı'na Sorun" uygulamasında, Gül'e sorulması en çok istenen soru, başkanlık sistemi tartışmaları çerçevesinde "Hangi siyasal sistemin Türkiye'nin sorunlarına daha iyi çözüm sunacağı ve demokrasiyi güçlendireceği" oldu.

  OYLAMA CUMA GÜNÜ SONA ERDİ

  "Cumhurbaşkanı'na Sorun" uygulamasında, 30 Temmuz'dan 5 Ağustos'a kadar kabul edilen sorular arasında yapılan oylama 17 Ağustos Cuma günü sona erdi. Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yapılan oylama sonucunda Gül'e sorulacak 10 soru belirlendi.

  GÜL'E SORULMASI EN ÇOK İSTENEN SORU

  Buna göre, Cumhurbaşkanı Gül'e sorulması en çok istenen soru, "Anayasa süreciyle beraber başkanlık, yarı başkanlık sistemi gündeme geldi. Bir kesime göre bu süreçte amaçlanması gereken parlamenter demokrasinin güçlenmesi ve kurumsallaşması olmalı. Hangi siyasal sistem Türkiye'nin sorunlarına daha iyi çözüm sunar ve demokrasiyi güçlendirir" oldu. Bu soru, oylamaya katılan 218 bin 191 kişi tarafından beğenildi.

  Oylamada, ikinci sırayı AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'na emniyette yaptırılan polis teşhisi olayı aldı. "Hatay'daki polise uygulanan teşhis olayı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Aynı olayı sizin çocuklarınız yapsaydı tepkiniz ne olurdu? (Sizin çocuklarınızın yapmayacağını bildiğimiz halde)" sorusu, 210 bin 168 oy aldı.

  Oylamada 207 bin 711 oyla üçüncü sırada, "Uzun Yıllardır yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu'nun değişmesi gerektiği artık her türlü platformda açıkça dile getirilmesine rağmen neden değiştirilmiyor? Dünyada uygulanan sistemin aksine çok eskimiş olmasına rağmen, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değişmesini siz de istiyor musunuz?" sorusu oldu.

  "BAŞROL OYNAMAK İSTER MİYDİNİZ?"

  Gül'e sorulması istenen diğer sorular, oy sayısına göre sırasıyla şöyle:

  - Bildiğiniz gibi şu an sizin de bu ülke için çok büyük bir kayıp ve takipçisi olacağım dediğiniz, derece yaparak ülkemizin güzide üniversitelerinde tıp eğitimini alan 13 öğrenci, soyut ve tamamen mesnetsiz iddialarla cezaevinde tutulmaktadır. Bir baba ve bir büyüğümüz olarak ilginizi bekliyoruz.

  - Alternatif enerji kaynakları günümüzün en önemli konularından birisidir. Ülkemizde alternatif enerji kaynakları (güneş, rüzgar gibi) konusunda yapılan veya yapılması planlanan çalışmaların ivme kazanması konusundaki görüş ve destekleriniz nelerdir?

  - Sinemaya uygun bir yüzünüz var. Bir filmde başrol oynamak ister miydiniz? Hiç düşündünüz mü?

  - Dünyanın dört bir yanında açılmış olan Türk okulları var. Bu Türk okullarında yetişen genç nesillerin, ileride ülkemiz adına ne gibi faydalar sağlayacağına inanıyorsunuz? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir.

  - Vatandaş olarak bizler sizin gibi değerli büyüklerimizin varlığından güç alıyoruz. Siz neden ya da kimden güç alıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız neler ya da kimlerdir? Size özel bir motivasyon kaynağınız var mı?

  - Ülkemizde cari açık bu kadar büyük bir problemken, neden devlet ve yerel idareler halen bisiklet ile ulaşımı kolaylaştıracak uygulamalar (bisiklet yol ve depolama alanları) yapmaktan uzaklar?

  - Malum son yıllarda onlarca üniversite ve yüzlerce fakülte açıldı. Mevcut yetişmiş insanlar bile iş bulma konusunda sıkıntılar çekerken, bu üniversitelerin kısa zamanda çok sayıda açılma sebebi nedir? Sizce açılan bu fakülte ve bölümler gerçekten o alanda yetişen insanlara ihtiyaç olduğu için mi açıldı?


  Görüş Bildir