Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.909
1.65%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan gündem açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin konuları kapsayan açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 30.06.2015 - 13:46
  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan gündem açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın dan gündem açıklaması #1

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Kalın'ın konuşmasından satır başları;

  ÇİN'DE ORUÇ TUTANLARIN CEZALANDIRILMASI

  "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan bir takım hadiselerle ilgili bize ulaşan bilgiler çerçevesinde, Ramazan ayı münasebetiyle birtakım kısıtlamalara gidildiği, oruç tutanların cezalandırıldığı şeklinde birtakım haberlerin geldiği malumdur. Bu çerçevede, bu sabah itibarıyla, Dışişleri Bakanlığımız, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara'daki büyükelçisini, Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek, bu konudaki endişelerimizi kendilerine iletmiştir.

  CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE CAMİ

  Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin içinde bulunan caminin açılışı yapılacak. Millete açık olacak olan caminin açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapacaktır.

  Cumhurbaşkanlığı için ortaya atılan iddiaların hepsi yalan ve boş çıktı. Umarız bundan sonra çocukça açıklamalar yaparak kendilerini milletin önünde küçük düşürmezler.

  SURİYE, IŞİD'İ SURİYE ORDUSU İÇİN KULLANIYOR

  Bu terör örgütünün mutlaka ortadan kaldırılması, şüphesiz bölge ülkeleri, istikrarı için büyük önem arz ediyor. Esad rejimi var olmaya devam ettiği sürece, IŞİD gibi terör örgütleri Suriye’de kendilerine yer bulmaya devam edecekler. Birtakım kirli ilişkilerin de ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Suriye, IŞİD’i, Suriye muhalefeti ve Suriye ordusu için kullanmaktadır. Bunun birçok örneğini geçtiğimiz aylar içinde gördük. IŞİD ile mücadele adı altında, Suriye’nin kuzeyinde fiili durumlar yaratılması, demografik dengeyle oynanması konusundaki hadiseleri de kabul etmemiz mümkün değil.

  GÜVENLİ BÖLGE

  Bizim baştan beri söylediğimiz güvenli bölge oluşturulması tavrımız da aynen devam etmektedir. Son günlerde yaşanan hadiseler de bu konudaki tutumumuzun ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu konuyu uluslararası kurum ve kuruluşlarla istişare etmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz kısa süre zarfında dışişleri bakanlığımız aracılığıyla, BM, ABD, Fransa, Çin, Malezya, AB, NATO ile bu konularda istişareler yapılmış, kendilerine aktarılmıştır."


  Görüş Bildir