Euro
15.3348
0.00%
Dolar
13.4357
-0.01%
Altın
785.7870
-0.04%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
575.761
-1.63%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Darbe komisyonu Kemal Derviş'i de dinleyecek

  Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu Kemal Derviş'i de çağırarak dinleme kararı aldı.
  • 28.06.2012 - 14:47
  Darbe komisyonu Kemal Derviş'i de dinleyecek

  Darbe komisyonu Kemal Derviş i de dinleyecek #1

  Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu sürpriz bir kararla, 2001 krizinin ardından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Türkiye'ye davet edilerek ekonominin patronluğuna getirilen Kemal Derviş'i de çağırarak dinleme kararı aldı. Komisyon bu kararı, dün dinlediği ANAP'lı eski Bakan Güneş Taner'in Derviş'i hedef alan açıklamaları üzerine aldı.

  KEMAL DERVİŞ'İN EŞİM DEDİĞİ KADINA BAKIN

  Taner, Dalmabahçe Sarayı'nda bir araya geldiği komisyon üyelerine 2001 krizini işaret ederek, "Ekonomi bozulunca Kemal Derviş diye birini getirdiler. IMF'den 40 milyar dolar borç alıp bankalara dağıttılar. Bu paraları kimlere dağıttılar, kim nasıl zenginleşti siz asıl ona bakın. Ayrıca, Derviş yanında 'eşim' dediği bir kadını getirdi, o kadın kim ona da bakın" dedi. Komisyon üyelerinin, "Biliyorsanız siz söyleyin" sözleri üzerine Taner, "Benim söylemem doğru olmaz. O paralara ilişkin bilgileri resmi kanallardan öğrenin, kayıtları vardır" dedi. Taner, Türkbank'ın satışı nedeniyle Yüce Divan'da yargılanmasına ilişkin de, "Ben çıktım Yüce Divan'da hesabımı vererek aklandım, orada bir usulsüzlük yoktu, benim bir sorumluluğum da yoktu" diye konuştu.

  DARBEYİ DEMİREL ÖNLEDİ

  28 Şubat için "darbedir" diyen Taner, "Demirel de her şeyin içindeydi, ama kendisi fiili bir darbe olmasını önlemiştir" dedi. Taner, darbelerin nedenine ilişkin de, "Üç ayağı vardır. Askerlerin ekonomik standartları bozulmaya başlarsa alttan alta kıpırdanmaya başlarlar. Önce basını kullanırlar, sonra siyasetçilerin kusurlarını fısıldamaya, yaymaya başlarlar, ahengin bozulduğunu söylerler, sonra Dışişleri bürokratalarını devreye sokarak dış bağlantılarını sağlarlar, sonra da teşebbüse geçerler" dedi.


  Görüş Bildir