Petrol
84.64
-0.46%
Euro
17.8101
-0.19%
Dolar
18.4334
0.11%
Altın
971.98
-0.12%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
352.100
-0.40%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Darbe Komisyonu Kutan'ı da dinleyecek

  Daha önce Süleyman Demirel'i dinleyen Darbe Komisyonu Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan'ı da dinleyecek.
  • 20.06.2012 - 19:44
  Darbe Komisyonu Kutan'ı da dinleyecek

  Darbe Komisyonu Kutan ı da dinleyecek #1

  TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın dinleneceğini bildirdi.

  Şahin, parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, komisyonun bugünkü toplantısında alt komisyonların gerçekleştirdiği çalışmaların değerlendirildiğini söyledi.

  TBMM'nin tatile girmesi durumunda alt komisyonların nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğinintartışıldığını anlatan Şahin, ''Meclis tatili sonrasında komisyonlarımızın faaliyetlerine devam edip etmeyeceği konusunda müzakereler yapılmıştır'' dedi.

  KOMİSYON KUTAN'I DİNLEYECEK

  Özellikle, 1960 ve 1971 askeri müdahalelerini araştıran alt komisyonun şu ana kadar 3 kişiyidinlediğini anımsatan Şahin, şöyle devam etti:

  ''Önümüzdeki hafta içerisinde de İstanbul Dolmabahçe'de Milli Birlik Komitesi'nin 4 üyesini daha dinleme kararı almıştır. 28 Şubat alt komisyonu ise geçen hafta özellikle yazılı basınımızı dolaşmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde ise 2 yazılı basın kuruluşu daha ziyaret edilecektir. Komisyon, Pazartesi gününden itibaren de İstanbul'da dinlenmesi gereken isimleri gündeme almıştır.

  Özellikle, 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırasına tanıklık etmiş olan siyasilerimizin tamamı önümüzdeki hafta içerisinde dinlenecektir. Bunların arasında Meclis'te faal olarak milletvekilliği yapan, halen bakanlık yapan isimler de vardır.''

  Bu isimler arasında eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın da yer aldığını belirten Şahin, Kutan'ın yarın ilgili alt komisyonda dinleneceğini söyledi.

  Şahin, Avrupa'da, Güney Amerika'da ya da Afrika'da darbe yaşanmış ülkelere ilişkin araştırmayapıldığını belirterek, ''Bizim gibi NATO ülkesi olan ülkelerde benzer nitelikte darbe olmuşsa bunları yerinde incelemek üzere gerekirse bir dış gezide de düzenlenebileceğikomisyonumuzda görüşüldü ama bununla ilgili net bir karar alınmadı'' diye konuştu.

  Yabancı bilim adamlarının ülkelerinde gerçekleşen darbelere ilişkin Türkiye'de verdikleri konferanslarda sundukları tebliğlerin de Türkçe'ye çevrilmesine ilişkin çalışma başlatılmasına karar verildiğini anlatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Sizlerin yakından takip ettiği isimlerin dinlenmesi konusunda da önümüzdeki hafta içerisinde de karar alınacak. Görüşmeler yapılıyor. Özellikle, başbakanlık yapmış isimleri sayın Komisyon Başkanımız bizzat telefonla aramak suretiyle önümüzdeki hafta içerisinde davet edecek. Uygungörülürse Dolmabahçe'deki TBMM ofisinde onların bilgi ve görgüsüne başvuracağız. Diğer isimlerin tamamına ise bugün itibarıyla resmi yazılar yazılıyor. Önümüzdeki hafta içerisinde İstanbul'da, Ankara'da uygun görülen mekanlarda bu isimlerin de bilgi ve görgüsünebaşvurmuş olacağız.''


  Görüş Bildir