Euro
15.292
0.13%
Dolar
13.5127
0.30%
Altın
796.75
0.40%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
475.043
-2.61%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Darbe komisyonu Sisi'yi dinledi

  Darbe komisyonu Sisi'yi dinledi

  TBMM böylesini ilk kez gördü.. Seyhan Soylu Meclis'te..
  • 16.10.2012 - 10:02

  Kamuoyunda 'Sisi' lakabıyla tanınan Seyhan Soylu, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Sisi kılık kıyafetiyle ilgi odağı oldu. Rastalı saçları, kafasına taktığı tacı, piercingiyle Meclis'te bir ilki gerçekleştirdi.

  Darbe komisyonu Sisi yi dinledi #1

  Sisi, Komisyon'a verdiği ifadede 28 Şubat sürecinin öne çıkan isimlerinden Fadime Şahin, Müslüm Gündüz ve Ali Kalkancı'yı hiç tanımadığını söyledi.

  ZAMAN ZAMAN TARTIŞTILAR

  Soylu, cinsel tercihi nedeniyle bir hayli mücadele ettiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, zaman zaman komisyon üyesi milletvekilleriyle tartıştı.

  Komisyon üyelerinin sorularına cevap verirken, daha önce gazetelerde çıkan ifadelerinin birer ironi ürünü olduğunu dile getiren Soylu, "Ben hayatı ti'ye almak zorundayım" dedi. Soylu, daha önce söylemiş olduğu kimi demeçlerin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

  SİSİ MECLİS'TE

  "GÜNDÜZ VE ŞAHİN'İN BASILMASINI KINIYORUM"

  28 Şubat sürecinin öne çıkan isimlerinden Fadime Şahin, Müslüm Gündüz ve Ali Kalkancı'yı hiç tanımadığını ifade eden Soylu, "Ben hayatımda hiç bu insanları görmedim. Müslüm Gündüz ile Fadime Şahin'in basılma olayını kınıyorum. Özel hayata müdahale edilerek basılması, afişe edilmesi yanlış. Benim şahsen ürktüğüm bir insandı; ama bugün söylemleri sempatik bile geliyor. Ama devletin kolluk güçlerinin medya ile baskın yapması çok çirkin" şeklinde konuştu.

  "28 ŞUBAT'IN GİZLİ KAHRAMANI MISINIZ?"

  "28 Şubat'ın gizli kahramanı benim" şeklindeki gazetelerde çıkan ifadesinin sorulması üzerine ise Soylu, "Terörist başları dahi kahraman ilan ediliyor. Evet ben en gizli kahramanıyım. Çünkü 28 Şubat'ta Tansu Çiller, Özer Çiller, mafya ilişkileri; bir de baktım ki Tansu Çiller de dahil herkes mağdur, mağdur olmayan kalmamış. Aktütün Karakolu kurşunlandığı zaman çıkıp ekranlara, golf topunu alıp, komutana 'bunları istediğiniz yerde oynayabilirsiniz' diyecek kadar çılgın biriyim. Ama asla bir çete içinde, bir darbe içinde olmadım. Bir tane telefon görüşmemi bile getiremez kimse bana" diye konuştu.

  28 Şubat'ta Strateji adında bir dergi de dahil olmak üzere değişik yayın faaliyetinde bulunmak için bir yayın ekibi kurduklarını anlatan Soylu, Tuncay Güney'in bu süreçte işe alınmış olduğunu ve kendisinin de onunla bir kez görüştüğünü söyledi.

  "BEN RUHEN SECDE EDEN BİRİYİM"

  Yine bazı gazetelerde çıkan "Tesettüre bile girerim" şeklindeki ifadesinin hatırlatılması üzerine Soylu, şöyle konuştu:

  '(İstediğim tarikata giderim) dedim. Ben bir sürü yatıra giderim, Allah ile vicdanım arasında. Ben bedenen secde edenlerden değil, ruhen secde edenlerdenim. İnsanlarla dalga geçiyorum. Tarikata girdiğimi kimse söyleyemez.'

  "Tİ'YE ALINMAK İSTEMİYORUZ"

  Komisyon Başkanı Nimet Baş ile Sözcü İdris Şahin, Soylu'yu ayrı ayrı uyararak, Meclis Komisyonu'nda olduğu hatırlatmasında bulunup, sözlerini bu ciddiyetle ifade etmesini istediler. İdris Şahin, 'Biz de tiye alınmak istemiyoruz' dedi.

  "İRONİ YAPMAYACAĞIMA SÖZ VERİYORUM"

  Soylu da 'Burada ironi yapmayacağıma söz veriyorum. Ama bir tane yapacağım. Yüreğimden konuşuyorum. Şerefim üzerine temin ederim' diye karşılık verdi.

  Komisyon üyesi Feyzullah Kıyıklık, Soylu'nun '28 Şubat'ı başlatan benim' şeklindeki bir ifadenin ironi olarak bile söylenemeyeceğini belirterek, Soylu'ya, Semih Tufan Günaltay, Veli Küçük ve Turgut Büyükdağ gibi isimlerin ilişkileri hakkında sorular sordu.

  "GÖRMEDİM, BİLMEM"

  Soylu da 'Medyada yaptığım röportajlarda hep yönlendirme sorular gelir. 28 Şubat'la ilgili bilgiler aldık gibi yönlendirme sorular olunca olay buralara geliyor. Semih Tufan Günaltay'ı hayatımda hiç görmedim, Turgut Büyükdağ ile ilişkisini bilemem. Ben trafik suçu dahi işlemedim. Veli Küçük ile Turgut Büyükdağ'ın ilişkisini bilemem. Ümit Bağbek'i hayatımda bir iki sefer görmüş olabilirim' diye konuştu.

  Kıyıklık bu sözler üzerine, 'Bunlar hep mahkeme kayıtlarında var. Bunlar mahkeme dosyalarında mevcut' dedi. Soylu da 'Ama siz bir günah keçisi arıyorsunuz, yönlendiriyorsunuz. Ergenekon davasından herkes beraat aldı, ben takipsizlik aldım. Eğer bahsettiğiniz mahkemelerse...' diye karşılık verdi.

  Bu sırada Komisyon Başkanı Nimet Baş, Soylu'nun komisyon toplantısının başında ifade ettiği 'Bir numarayı açıklayacağım' şeklindeki sözünü hatırlatarak, 'Bir numarayı açıklamak isterseniz buyurun, başka sorum yok' dedi.

  "BİR NUMARA ALLAH"

  Soylu da 'Kudretli komisyonunuz önyargısız hareket ederse Türkiye'nin yarınları da barış içinde olur. Bir numaranın Allah'tan başkası olduğuna inanmıyorum' şeklinde konuştu.

  Bu sözler üzerine Nimet Baş, 'Açık yüreklilikle cevaplar alamadık' diyerek, komisyon toplantısını sonlandırdı.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  Görüş Bildir