Petrol
110.23
-0.50%
Euro
17.2772
1.42%
Dolar
16.1073
1.14%
Altın
959.3
1.11%
Borsa
2395
0.59%
Bitcoin
475.600
-2.06%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı

  Darbecilerin, darbe sırasında yapılacakların yer aldığı sözde "sıkıyönetim" planının yer aldığı doküman ele geçirildi.
  • DHA
  • 26.07.2016 - 22:31
  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğünce yürütülen soruşturma kapsamında, darbecilerin sözde "sıkıyönetim planı"nın yer aldığı doküman ortaya çıktı.

  GİZLİ İBARELİ PLAN

  General Amiral Şube Müdürü Kurmay Albay Cemil Turhan tarafından kaleme alındığı, Personel Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün olur verdiği ifade edilen "gizli" ibareli planda yer alan maddelerden bazıları şöyle:

  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı #1

  İKİNCİ EMRE KADAR TÜM ATAMALARI "YURTTA SULH KONSEYİ" GERÇEKLEŞTİRECEK

  "İkinci bir düzenlemeye kadar kamu yetkisiyle yapılan tüm atama ve görevlendirmeler teşkil edilen Yurtta Sulh Konseyi tarafından ve onun vereceği yetkiye istinaden yapılacaktır. Bunun haricinde yapılacak işlemler yok hükmündedir.

  YÜRÜTME GÜCÜ GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ

  Meşruiyetini kaybetmiş mevcut yürütme erki görevden el çektirilmiştir. Meclis feshedilmiştir. Vatana ihanet içerisinde bulunan tüm kişi ve kuruluşların en kısa zamanda ulusumuz adına karar vermeye yetkili mahkemeler önünde hesap vermesi sağlanacaktır.

  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı #2

  YURT DIŞI ÇIKIŞLARINA İZİN VERİLMEYECEK

  16 Temmuz 2016 saat 03.30 itibarıyla tüm hava meydanları, limanlar ve gümrük kapıları kontrol altına alınacak. İkinci bir emre kadar Türk vatandaşlarının her türlü vasıtayla yurt dışına çıkışlarına izin verilmeyecektir.

  16 Temmuz 2016 saat 12.00'ye kadar limanlarımızdan hiçbir gemi ve deniz vasıtasının çıkışına izin verilmeyecektir. 16 Temmuz 03.30'dan itibaren Sahil Güvenlik Komutanlığına ait tüm sahil güvenlik gemi ve botları Deniz Kuvvetleri Harekat kontrolüne verilmiştir.

  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı #3

  VALİLER GÖREVDEN ALINACAKTI

  Tüm valiler görevden alınmıştır. Ankara, İstanbul, İzmir ve Kayseri illerine ait vali ve büyükşehir belediye başkanları Yurtta Sulh Konseyi tarafından ivedilikle atandırılmıştır.

  Diğer iller ve ilçelerdeki vali, kaymakam ile gerek görülen belediye başkanlarının yerine görevlendirilmeler sıkıyönetim komutanlığı tarafından yapılacaktır. Önümüzdeki günlerde tüm il, ilçe, vali, kaymakam ve belediye başkanları için atamalar Yurtta Sulh Konseyi tarafından yapılacaktır.

  Darbecilerin sıkıyönetim planı ortaya çıktı #4

  SİYASİ PARTİLERİN FAALİYETLERİ SONLANDIRILMIŞ

  Siyasi partilerin tüm faaliyetleri sonlandırılmıştır. Siyasi partiler hakkındaki diğer adli ve idari işlemler müteakip dönemde yetkili makamlar tarafından ivedilikle yerine getirilecektir.

  Tüm Polis Teşkilatı sıkıyönetim komutanları emrine alınmıştır. Vazifenin yerine getirilmesinde kusurlu davrananlar hakkında gereken adli ve idari işlemler sıkıyönetim komutanlıklarınca yapılacaktır.

  Suçluların ve suç şebekelerinin içinde olanların ve arananların yakalanarak muhafaza altına alınması, asayiş ve emniyet temini maksadıyla sıkıyönetim komutanları, il, ilçe belediyeleri, emniyet müdürlükleri yakın iş birliği ve koordinasyon içerisinde çalışacaktır. Bu kapsamda vatandaşların da desteğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacaktır."

  Ayrıca planın ekinde, sıkıyönetim komutanlıkları ile sıkıyönetim mahkemeleri görevlendirme listesi ve diğer atamaların da olduğu öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir