Petrol
113.92
1.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.667
-0.87%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Davutoğlu: AB'ye ahlaki sorumlulukta teklif yaptık

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi.
  • AA
  • 15.03.2016 - 22:37
  Davutoğlu: AB'ye ahlaki sorumlulukta teklif yaptık

  Davutoğlu: AB ye ahlaki sorumlulukta teklif yaptık #1

  Davutoğlu, "Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir" diye konuştu.

  "TERÖRE ALIŞMAYACAĞIZ"

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ankara'da önceki gün yaşanan terör saldırısını kınayarak, “Terörizmi yeni normal hayat olarak kabul edemeyiz. Ne kadar çok olursa olsun hiçbir şekilde buna alışmayacağız ve her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

  "SON DERECE ÖNEMLİ İKİ ZİRVENİN ORTASINDAYIZ"

  Terörizmle mücadele konusunda her zaman Türkiye ile omuz omuza olacaklarını vurgulayan Tusk, şöyle devam etti:

  “Bütün bu olaylar aynı zamanda işbirliğimizin ne kadar önemli, göç dalgalarının ötesinde ve ortak mücadelelerimizin olduğunu gösteriyor. Ekonomik sorunlar, terörizmle mücadele, vize serbestisi ve dış politika konularında işbirliği devam ediyor. Bu da Türkiye ile yapılan müzakerelerin ilerlemesi anlamına geliyor. AB ile Türkiye arasında son derece önemli iki zirvenin tam ortasındayız. 7 Mart'taki zirvemizde ortak faaliyet planımızın ne şekilde ilerleyeceği konusunda değerlendirmemizi yaptık, şubat ayındaki ortak deklarasyonumuzu değerlendirdik. Bu toplantıda yeni bir teklifin detaylarını hazırlama görevi bana verildi."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir