Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Davutoğlu: Almanya Türkiye'nin birinci ticari partneri

  Çırağan Sarayı'ndaki, Türkiye-Almanya Stratejik Diyalog Mekanizması 2. Toplantısı kapsamında, çalışma gruplarına eş başkanlık yapan Davutoğlu ve Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ortak basın toplantısı düzenledi. 
  • 20.06.2014 - 20:48
  Davutoğlu: Almanya Türkiye'nin birinci ticari partneri

  Davutoğlu: Almanya Türkiye'nin birinci ticari partneri #1

  Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Steinmeier'i Türkiye'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu, kendisinin Türkiye ve halkı için yabancı olmayan, yakından tanınan bir sima olduğunu söyledi.

  Bugün Steinmeier ile Türkiye-Almanya Stratejik Diyalog Mekanizması 2. Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, toplantının, diplomatik ilişki bağlamında 250 yıllık geçmişe sahip olduğunu ve derinliğine gelişmiş olan Türk-Alman ilişkilerinin yapısına kurumsallık kazandırma çabası olduğunu aktardı.

  "ALMANYA TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ TİCARET PARTNERİ"

  Davutoğlu, devletler arası ilişkilerin bu temel üzerinde gittikçe güçlendiğini söyleyerek, Türk-Alman Üniversitesinin kuruluşu ve diğer birçok kurumlarla bunun daha da güçleneceğine inandıklarını dile getirdi.

  Almanya'nın Türkiye'nin birinci ticari partneri olarak 30 milyar avroyu aşan ekonomik ilişkileri bulunduğunu ve Türk firmalarının Almanya'daki, Alman firmalarının ise Türkiye'deki mevcudiyetinin kendilerine kıvanç sağladığını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

  "Bugün 5 ana çalışma grubuyla, bu ilişkileri daha da geliştirme yönünde, güçlü bir adım attık. Birincisi ikili ilişkiler, ikincisi Avrupa Birliği çerçevesinde ve Avrupa Ortak Çalışma Grubu, üçüncüsü Terörle Mücadele Çalışma Grubu, dördüncüsü Uluslararası Güvenlik Çalışma Grubu, beşincisi de Bölgesel ve Uluslararası Sorunlar Çalışma Grubu. Biz iki bakan olarak, bu çalışma gruplarının dün ve bugün yaptığı çalışmaların raporlarını ele aldık. Raporlarını dinledik. Her şeyden önce, bu çalışma gruplarında bir araya gelen diplomatlarımızın geliştirdikleri dostluktan büyük kıvanç duyuyoruz. Türk-Alman dostluğunun bir nişanesi olarak, karşılıklı olarak geliştirilen bu dostluğun da gelecekteki ilişkilere büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz."

  "AB İLİŞKİLERİNDE ALMANYA'NIN ROLÜ BÜYÜK"

  Davutoğlu, ikili ilişkiler bağlamında siyasi, ekonomik, kültürel alt yapının daha da güçlendirileceğini dile getirerek, "İlişkiler daha sağlam temellere oturtulacak. Karşılıklı anlayış ve saygı içinde, bu ilişkileri en kapsamlı şekle dönüştüreceğiz" dedi. 

  Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa Birliği için ekonomik dinamizm ve stratejik etki bakımından büyük bir değer taşıdığına inandıklarına dikkati çeken Davutoğlu, "Türkiye için de Avrupa Birliği üyeliği stratejik bir hedeftir. Bu hedef hiçbir zaman şaşmamıştır. Bütün dış politika önceliklerimizin başında Avrupa Birliği gelmektedir. Avrupa Birliğinin en önemli kurucu, öncü ülkesi olarak Almanya'dan, Türk-Avrupa Birliği ilişkilerine katkı sağlamasını bekliyoruz ve bu katkıda da Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Özellikle değerli dostumuz bu çalışma esnasında, vize diyaloğu çerçevesinde ve geri kabul anlaşması çerçevesinde atılan adımlarla ilgili ele aldığımız hususlar, gerçekten memnuniyet vericidir. Yeni fasılların açılması, Türk-Avrupa Birliği ilişkilerinin derinleşmesinde Almanya'nın öncü bir rol üstlenmesi bizim dileğimizdir" diye konuştu.

  "TERÖR HERKESİN DÜŞMANIDIR"

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hangi nitelikte olursa olsun, terörün herkesin ve uluslararası toplumun ortak düşmanı olduğunu belirterek, "Terörü herhangi bir din ya da kültürle ilişkilendirmeden, ortak mücadele kararlılığı, azmi içindeyiz. Birimlerimiz bu konuda çok yoğun bir faaliyet içerisinde. Bugün de çalışma grubundan aldığımız raporda bunun daha da güçlenmiş olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz. Uluslararası güvenlik bağlamında ise NATO'daki iş birliğimiz, Türk-Alman iş birliği, bir ittifak ilişkisidir, stratejik bir ittifak ilişkisidir. Ortak güvenlik anlayışlarına ve ortak güvenlik tehdit algılarına sahibiz" değerlendirmesinde bulundu.

  Almanya'nın Suriye'den gelebilecek, muhtemel riskler karşısında patriotları göndererek Türk savunmasına yaptığı katkının, iki ülke arasındaki tarihi dostluğun da bir yansıması olduğunu ifade eden Davutoğlu, Türk halkı ve hükümeti adına bu katkı için teşekkür etti.

  Bugün Steinmeier ile Türkiye-Almanya Stratejik Diyalog Mekanizması 2. Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, toplantının, diplomatik ilişki bağlamında 250 yıllık geçmişe sahip olduğunu ve derinliğine gelişmiş olan Türk-Alman ilişkilerinin yapısına kurumsallık kazandırma çabası olduğunu aktardı. 

  Görüş Bildir