Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.916
-1.91%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Davutoğlu Almanya'ya sert çıktı

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya'da yaşanan Türk cinayetleri ile ilgili konuştu.
  • 03.12.2011 - 12:40
  Davutoğlu Almanya'ya sert çıktı

  Davutoğlu Almanya ya sert çıktı #1

  8 Türk ve bir Yunanlı'nın öldürüldüğü 'Dönerci cinayetleri'nden sonra Davutoğlu sert çıktı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Bundan sonra Almanya'da bir Türk'ün burnu dahi kanarsa benim memurum ilgilenecek. Saldırılar da göster göstermiştir ki Almanya'da bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç vardır." dedi.

  ÖLENLERİN AİLELERİNİ TEBRİK EDİYORUM

  “Eğer bu olayların arka planı ortaya çıkmaz ve aydınlatılmazsa verilen, yapılan güzel açıklamaların bir önemi kalmaz. Solingen faciasından sonra çok güzel açıklamalar yapıldı. Solingen faciasından sonra gösterilen dayanışma ve açıklamalar güçlü ve kararlı bir irade ile ortaya çıkartılamadığı için 2000'li yıllarda bu insanların bu acıları yaşamasına sebep olundu. Şimdi benzer olayların 10 yıl sonra yaşanmaması için, 50 yıl sonra yaşanmaması için, bunun sonuna kadar aydınlatılması lazım. Eğer bir örgütlü yapı, bir ideoloji etrafında, hele hele ırkçılık gibi bir idelojik yapıyla insanlar öldürülmeye başlarsa bu çok büyük bir tehlikedir. Ama daha vahimi, bu yapının 10 yıl gizli kalabilmiş olmasıdır. Verilen intiba şu, Türkler öylesine bir barbar millet ki, baba oğulu öldürebilir, kocasını öldürebilir, dostuyla işbirliği yapabilir, bunların hepsi olabilir, ama bu ülkede ırkçı cinayet olmaz gibi bir yaklaşım. Ta ki, bu ırkçı çete yakalanana kadar, bir tesadüf neticesinde. Ölenlerin ailelerini tebrik ediyorum. Ben her birini burada sizlerin huzurunuzda kahraman ilan ediyorum, kahraman. Sadece vefat edenler değil, geride kalanlar, vakur bir şekilde bu kimliği savunmaya devam ediyor. Hiç birisi de burayı terk etmeden. Bir şeyi ispat etmek için: Biz burada kalacağız. Kim ne derse desin, burada yaşamaya devam edeceğiz.”

  BU 11 EYLÜL'ÜN BİR HASTALIĞIDIR

  Bakan Davutoğlu, bir Alman yetkiliyle konuşması sırasında sözkonusu kişinin aşırı sağcı teröre de İslamcı teröre karşı olduğu gibi mücadele edileceğini söylediğini belirterek, "Dedim ki, bir dakika durun, problem burada başlıyor. Size bu teröristler için Hristiyan terörü dedim mi, Alman terörü dedim mi, Alman ırkçısı dedim mi? Her aşamada İslamcı terör dediğinizde her Müslümanın kalbine bir ok saplıyorsunuz. Bu 11 Eylül'ün bir hastalığıdır" diye konuştu.

  BİZE İSLAMCI DİYENLE OTURUP KONUŞMAYIZ

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bundan sonra İslamcı, İslami terör diyen hiç kimseyle oturup konuşmayız. Almanları tenzih ederiz, Alman dostlarımızı tenzih ederiz. Suçu kim işlediyse, suç ona aittir. Türklere aşağılık kompleksi virüsü bulaşmaz. Bizler en zor şartlarda oluruz, ama vakur bir şekilde ayakta durmasını biliriz. Yani biz entegre olacağız diye kendimizi her gün ispat etmeye çalışacağız, ama en entegre olmuş kesimlerimize bir cinayet işlendiğinde o kesimler yabancı muamelesi görecek. Bu olmaz.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir