Euro
15.5246
0.1%
Dolar
13.6909
0.2%
Altın
785.08
0.77%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
773.210
-1.56%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Davutoğlu Azerbaycan'da Aliyev'in kabrini ziyaret etti

  Başbakan Davutoğlu, Türk şehitliğinin bulunduğu bölgede yer alan ve 6 yıldır ibadete kapalı olan Türk Şehitliği Camisi'ni de ziyaret etti.
  • 19.09.2014 - 10:34
  Davutoğlu Azerbaycan'da Aliyev'in kabrini ziyaret etti

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Azerbaycan'da merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti.

  Davutoğlu Azerbaycan da Aliyev in kabrini ziyaret etti #1

  HAYDAR ALİYEV'İN MEZARINA ZİYARET

  Başkent Bakü'de bulunan Başbakan Davutoğlu, Haydar Aliyev ve önemli Azeri isimlerin kabirlerinin bulunduğu devlet mezarlığını ziyaret etti. Davutoğlu, Haydar Aliyev'in anıt mezarına çelenk, Aliyev'in eşi Zarife Aliyeva'nın mezarına ise çiçek bıraktı.

  Davutoğlu, daha sonra, 20 Ocak Şehitleri'nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanı'na gitti. Erdoğan, burada şehit mezarlarına çiçek bıraktıktan sonra Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk koydu. Davutoğlu, Bakü ziyareti kapsamında son olarak Bakü Türk Şehitliğine geçerek, buradaki anıta çelenk bıraktı ve ardından anıt şeref defterini imzaladı. Davutoğlu, şeref defterine şunları yazdı:

  AKITTIĞINIZ KAN EN KUTSAL BAĞ

  "Kafkas İslam Ordusu'nun yiğit askerleri, sizler tarihinizin en zorlu dönemlerin birinde Azerbaycanlı kardeşlerimize yardım elini uzattınız. Bu büyük fedakarlığınız, o dönemde bağımsız Azerbaycan egemenliğini perçinledi. Makamların en yücesine erişerek yaptığınız kahramanlık, tüm Türkiye'nin yüreğinde gururla taşıdığı bir nişandır. Şehadete erdiğiniz bu topraklarda bugün özgür ve müreffeh bir ülke yükseliyor. Akıttığınız kanın Türkiye ile Azerbaycan'ı birbirine kenetleyen en kutsal bağ olduğunu biliyoruz. Bir millet iki devlet gerçeğinin timsalisiniz.

  TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM

  Sizlerle birlikte Azerbaycan'ın dört bir köşesinde yatan tüm şehitlerimizin bizlere bıraktığı bu kutsal emaneti korumak bizim için görevdir. Bu bilinçle çalışıyor, kader birliği yapmış Türkiye-Azerbaycan'ın geleceğini bu anlayışla şekillendiriyoruz. Bu kardeş topraklarda huzurla uyuyunuz. Kalplerimizde ebediyen yaşayayacaksınız. Manevi huzurunuzda bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyor, Türkiye-Azerbaycan'ın bütün şehitlerini rahmetle anıyorum. Allah rahmet eylesin."

  ŞEHİTLİK CAMİİ'YLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

  Başbakan Davutoğlu, temsil şehit mezarlarına da çiçek bıraktıktan sonra, aynı bölgede bulunan ve 6 yıldır ibadete kapalı olduğu öğrenilen Şehitlik Camisi'ne geçti. Caminin durumuyla ilgili yetkililerden bilgi alan Davutoğlu, burada namaz kıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hareket etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir