Euro
15.2092
0.43%
Dolar
13.4117
0.26%
Altın
791.2780
0.16%
Borsa
2,012.64
-0.08%
Bitcoin
529.250
-6.98%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C
  Davutoğlu BM'de Suriye toplantısında konuştu

  Davutoğlu BM'de Suriye toplantısında konuştu

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu BM Güvenlik Konseyi'nde konuştu.
  • 30.08.2012 - 22:21

  Davutoğlu BM de Suriye toplantısında konuştu #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa'nın daveti üzerine Suriyeli mülteciler ile ilgili toplantıya katıldı.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'in Suriye toplantısında konuştu.

  "SUÇA ORTAKLIK EDİYORUZ"

  Davutoğlu, "Suriye'de her şey gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. Suriye rejimi sivillere ağır silah ve uçaklarla saldırıyor. Bir nesil yok edilirken bizler bu durumu daha ne kadar oturup izleyeceğiz. Suça ortaklık ediyoruz ve sesimizi çıkarmazsak, vicdanlarımız bu eylemsizlik nedeniyle rahat edecek mi? Yeni nesillere nasıl erdemli ve dürüst olmaktan bahsedeceğiz. Srebrenitsa, Halepçe ve Gazze'deki eylemsizliğin sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Uluslararası toplum, ihtiyaç duyulduğunda buralara yardım sağlayamadı ve şu anda Suriye'de yaşanan da bu" şeklinde konuştu.

  "DURUM KAPASİTEMİZİ AŞTI"

  "Kapılarımızı güvenlik gerekçesiyle bize gelen tüm Suriyeli kardeşlerimize açtık. Şu anda bize gelen Suriyeli sayısı 80 bini aştı ve 10 bini de bekliyor. Yeni kamplar oluşturuyoruz ancak her yeni kampı kurmak 1 ay sürüyor ve bu kamplar 2 günde doluyor" diyen Davutoğlu, "Her gün 4 bin Suriyekli sınırı geçiyor. Şu anda Türkiye'de 11 kamp var ve 3 kamp daha oluşturuluyor. Buralarda her türlü hizmet veriliyor... Elimizden geleni yapıyoruz ancak durum şu an kapasitemizi aştı. 17 bin mülteci şu anda okul, spor salonu ve yurtlarda kalıyor ama yakın zamanda okullar açılacak. Ayrıca yeni kamplar için alan bulmakta zor" dedi.

  "DERT YANMAYA GELMEDİK AMA..."

  Türkiye'nin zorluklara tek başına göğüs germesinin zorlaşmaya başladığını, şu ana kadar 300 milyon dolar harcandığını ve uluslararası toplumdan gelen desteğin sembolik oldğunu belirten Davutoğlu, "Yanlış anlamayın buraya Suriyeli kardeşlerimizden dert yanmaya gelmedik ve daha fazla fon da istemiyorum ama ülkemde önemli fedakarlıklar yapıldığı ve bunun uluslararası toplumu atalate sevk ettiği görüşleri var. Açı kapı politikası uluslararası reaksiyonu geciktiriyor ve trajik durumla yalnızca komşuların başa çıkması gerekiyor. Yakın zamanda mülteci akışıyla başa çıkamayacak duruma geleceğiz" dedi.

  SURİYE İÇİNDE ATILACAK ADIMLAR

  Bu noktada Suriye sınırları içinde atılması gereken adımlara odaklanılması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Kış yaklaştıkça kıtlık ihtimali de var. Suriye sınırları sağlık hizmeti alamayanlar sınıra gelemeden kan kaybından ölüyor. Şu an İnsani bir felaket var ve 2 milyon kişi yerinden edilmiş durumda.

  BM Suriye içinde kamplar oluşturmalı ve buraları korumalı.Şiddetin ve trajedinin tek sorumlusu Suriye hükümetidir. Mülteciler ülkeden muhalifler yüzünden kaçmıyor. Muhalifler bu rejimi durdurmaya çalışıyor. BM Güvenlik Konseyi bu duruma cevap vermeli. Konsey şiddet ve savaş suçlarına karşı adım atmalı. Demokratik geçiş süreci ve halkın meşru istekleri gözönünde bulundurularak bu adımlar atılmalı.

  "BM BİR SINAVDAN GEÇİYOR"

  BM önemli bir sınavdan geçiyor. BM'nin ulaslararası toplumun vicvdanını temsil edip etmediğini test ediyoruz. BM bu sınavdan geçmeli. Konsey, konaklamaya nasıl çözüm bulunacağını söylemeli. Bu noktada, Güvenlik Konseyi komşu ülkelerdeki kampları ziyaret ederek durumu byerinde görmeli. Bölgedeki hava bombardımanını durdurmak için ortak karar almalı. Ülke içinde mülteci olan insanların durumları sınırlar içinde çözülmeli" ifadelerini kullandı.

  "SİSTEM İŞLEMİYOR, BİR ŞEY YAPILMIYOR"

  "Bu toplantının Suriye halkı için somut şeyler sunmasını bekliyordum ancak BM sistemi işlemiyor" diyen Davutoğlu, "Güvenli Konseyi şu anda her türü her türlü değeri katleden Suriye rejimine karşı bir şey yapmıyor. Türkiye bu değerleri kendi başına koruyacağını buradan ilan ediyor. Bir insanlık sınavından geçiyoruz ve insanlık her zaman önde gelmeli..." şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir