Petrol
85.93
1.06%
Euro
17.8345
-0.05%
Dolar
18.4538
0.22%
Altın
976.34
0.33%
Borsa
3252
-0.91%
Bitcoin
355.378
0.92%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Davutoğlu BM'ye çağrıda bulundu

  Ahmet Davutoğlu BM'nin Suriye için acilen harekete geçmesi gerektiğini belitti.
  • 18.05.2013 - 05:03
  Davutoğlu BM'ye çağrıda bulundu

  Davutoğlu BM ye çağrıda bulundu #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hepimiz BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajedinin sona erdirilmesi için acil adım atmasını bekliyoruz" dedi.

  Davutoğlu, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ile Güvenlik Konseyi'nin girişinde yer alan Turkish Lounge'ın açılışını yaptı. Açılışa, diplomatlar ve gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.

  "KARAR ÇIKARMAK İÇİN 3 YIL BEKLEMEMELİ"

  Bakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Suriye'de, Filistin'de, Somali'de, Mali'de ve dünyanın birçok köşesinde insani trajediler yaşandığını belirterek, "Biz BM'nin yürütme organı olarak Güvenlik Konseyi'nin, bir krize ilişkin karar çıkarmak için üç yıl beklemeden etkili bir şekilde çalışmasını ve Turkish Lounge'ın barış için güzel inisiyatiflerin başarıldığı yer olmasını umuyoruz" ifadesini kullandı.

  "ÇİNİLER TÜRKİYE'NİN ESTETİK YÖNÜ"

  Turkish Lounge'da bulunan çinilerin Türkiye'nin estetik yönünü gösterdiğini dile getiren Davutoğlu, Turkish Lounge'ın bir köşesinde yer alan Kadeş Antlaşması'nın yazılı olduğu kitabenin de bugünün sorunlarına çözüm için önemli mesajlar içerdiğini belirtti.

  "ACİL ADIM BEKLİYORUZ"

  Gazetecilerin Suriye konusundaki sorularına ise Davutoğlu, "Hepimiz BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajedinin sona erdirilmesi için acil adım atmasını bekliyoruz" dedi.

  "TÜRK KAHVESİ EKSİK"

  BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson da Turkish Lounge'ın Türkiye'nin BM'ye yaptığı katkıların güzel bir örneği olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin "En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ), Somali ve insani yardım" konularında BM'ye önemli katkılar sağladığını ifade etti.

  Eliasson, "BM Güvenlik Konseyi, dünyanın 'acil servisi' olarak adlandırılır. Bütün acil servislerin dinlenme salonuna ihtiyacı vardır. Güvenlik Konseyi üyeleri dünya barış ve güvenliği için çalışırken burada dinlenecekler. Bu Lounge, kültür, tarih, güzellik ve özgünlüğü barındırıyor. Bir tek eksiği var: Türk kahvesi. O nerede?" diye sordu.

  Davutoğlu da Turkish Lounge da Türk kahvesinin de olacağını çünkü bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı olduğunu dile getirdi ve Eliasson'a Türk kahvesi ikram etti.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, açılışın ardından yenilenen Güvenlik Konseyi Salonunu da eşi Sare Davutoğlu ile inceledi.

   

   

   

   


  Görüş Bildir