Davutoğlu: Gerekirse dünyayı ayağa kaldırırız - izle

Davutoğlu: Gerekirse dünyayı ayağa kaldırırız - izle

Türk jetlerinin Suriye'nin helikopterini düşürmesinin ardından Ankara'da hareketli saatler yaşanıyor. Siyasilerden peş peşe açıklamalar gelirken, en sert çıkışı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı.

Davutoğlu: Gerekirse dünyayı ayağa kaldırırız - izle

'ÇIKARLARIMIZ İÇİN DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIRIZ'

A Haber canlı yayınında Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Davutoğlu, 'Türkiye ve TSK, sınırlarımızın güvenliği için her ihtimale hazırdır ancak herhangi bir misilleme beklemiyoruz. Tehdit eden unsurlara karşı teyakkuz halindeyiz.' ifadelerini kullandı. 'Türkiye'nin çıkarı söz konusu ise evet dünyayı ayağa kaldırırız.' diyen Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: 'Sınırı ihlal eden helikoptere sınıra 5 mil kala yaklaşma uyarısı yapıldı. Kimyasal silah kullanmak en büyük insanlık suçudur. Savaş çığırtkanlığı yapmıyoruz, çocuklar adına 'savaşı durdurun' diyoruz.'

'SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞINI ANA MUHALEFET YAPIYOR'

CHP'nin Suriye konusundaki tavrını da eleştiren Davutoğlu, 'Türkiye'de savaş çığırtkanlığı yapan ana muhalefet partisidir. Suriye'den herhangi bir misilleme beklemiyoruz. Düşürülen helikopter halkın üzerine varil bombası atan bir helikopterdi.' dedi. Helikopterin düşürülmesine şu ana kadar herhangi bir dış tepki gelmediğini söyleyen Davutoğlu, ABD'nin Türkiye'nin tutumunu desteklediklerine dair yaklaşım gösterdiğini de sözlerine ekledi.