Euro
11.0651
-0.02%
Dolar
9.5124
-0.24%
Altın
547.32
-0.48%
Borsa
1.515
0.36%
Bitcoin
565.355
-4.66%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Davutoğlu: Derdi olan nasıl olsa Türkiye var diyor

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birlik Vakfı'nın iftarında konuştu.
  • AA
  • 21.06.2015 - 00:52
  Davutoğlu: Derdi olan nasıl olsa Türkiye var diyor

  Davutoğlu: Derdi olan nasıl olsa Türkiye var diyor #1

  Ramazan ayının sadece güzel iftar sofralarında bir araya gelme vesilesi olmadığını dile getiren Davutoğlu, bu ayın aynı zamanda adalet ve hak arayışında göz göze bakarak, diz dize bakarak bir muhasebe ayı olduğunu vurguladı.

  "BİZ HUZUR İÇİNDE İFTARIMIZI AÇARKEN.."

  "Neden dünya mültecilerinin büyük çoğunluğu İslam ülkelerindendir?" sorusunun sorulması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Neden İslam dünyasında geçmişte başı sıkışanın, adalet arayanın sığındığı o dar İslam diyarlarında bugün, bulundukları şehirlerden, sokaklardan kaçarak başka ülkelere sığınmak zorunda kalan insanlar var? Biz Türkiye'de yeni bir inşa faaliyeti içine girmişken, İslam dünyası özellikle son 5 yıl içinde çok büyük devinimlerin içinden geçiyor. Büyük acılar yaşanıyor. Bu sofralarda biz huzur içinde iftarımızı açarken, İslam dünyasının her bir köşesinde evini terk etmek zorunda kalan yetimlerin, eşi öldürülüp kaçmak durumunda kalan hanımların, yaşına bakmaksızın katliamdan kaçmak durumunda kalan iki büklüm yaşlıların olduğunu hiç unutmamalıyız" şeklinde konuştu.

  "İSLAM DÜNYASINDA SİVİL TOPLUM PARÇALANDI"

  Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "İslam dünyasında yaşanan acıların en önemli sebeplerinden biri, İslam dünyasında sivil toplumun parçalanmış olmasıdır. Bütün toplumu kuşatacak bir geleneğin yok edilmiş olmasıdır. Suriye'yi düşünün, Irak'ı düşünün hatta Mısır'ı, Yemen'i mutlaka düşünün. Sadece devlet parçalanmadı oralarda, sadece devlet çökmedi. Esas itibarıyla o devletlerin, o sistemlerin çöküşlerine sebep olan şey, sivil toplum anlayışının çökmesidir"

  "DERDİ OLAN NASIL OLSA TÜRKİYE VAR DİYOR"

  "Bütün bu gönül coğrafyamızda kimin ayağına bir diken batsa bugün kimin herhangi bir derdi olsa 'Nasıl olsa Türkiye var, nasıl olsa Anadolu var, nasıl olsa Dersaadet var' diye dönüp yüzlerini buraya bakıyorlar. Allah onları ikinci kez yetim bırakacak zilleti bize göstermesin"

  "7 HAZİRAN SEÇİMLERİ, MİLLİ İRADENİN TECELLİSİ"

  "7 Haziran seçimleri Türkiye'de suhuletle yapılması açısından, milli iradenin tecellisi açısından büyük bir başarıdır. Sonuçları ne olursa olsun, hepimiz milli iradeye saygı duyarız. Türkiye'nin 13 yılda ulaştığı kudret ve şefkate, bundan sonra da daimi bir nitelik kazandırmak için her şartta çalışmaya devam edeceğiz. Hızımız hiç kesilmedi, hiç kesilmeyecek. Çünkü biz gücümüzü milletten alırız, hızımızı da tarihin derinliğinden gelen o köklü idrakimizden alırız"

  "KERVAN YOLA ÇIKTI, SURDA GEDİK AÇILDI"

  "Birileri, '21'inci yüzyılın Selahaddinleri' diyerek, Türkiye'nin yükselen gücünün kesildiğini düşünüyor olabilirler. Birileri Türkiye'nin önümüzdeki dönemde durgunlaşacağını, mazlumlara ulaşan elinin zayıflayacağını hesap ederek köşelerinde mutluluk içinde olabilirler. Biz ise çok daha büyük bir azimle, çok daha büyük bir kararlılıkla, bütün o çevrelerin oluşturmaya çalıştığı yeise karşı tam ümitvar bir şekilde istikbale bakarak diyoruz ki kim ne yaparsa yapsın, kervan yola çıkmıştır, surda bir gedik açılmıştır ve biz yolumuza devam edeceğiz"

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir