Davutoğlu Haşimi ile görüştü

Davutoğlu Haşimi ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile yaptığı görüşmede, Irak'a ilişkin son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun, Haşimi ile yaptığı görüşmede, Irak'taki son gelişmeler ve Ortadoğu'daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Davutoğlu'nun Libya Ulusal Merkez Partisi Genel Başkanı Ali Tarhuni ile görüşmesinde ise Libya'daki gelişmelerin değerlendirildiği öğrenildi. Davutoğlu'nun, Tarhuni'ye, Türkiye'nin Libya'daki değişim ve gelişim sürecini desteklemeyi sürdüreceğini, ülkede istikrarın yerleşmesi sürecinde Türkiye'den istenilen her alanda katkı verileceğini ifade ettiği belirtildi.

Davutoğlu'nun Irak Türkmen Cephesi Başkanı Ersad Salihi ile görüşmesinde ise Irak'a ilişkin son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi. Görüşmede Davutoğlu'nun, Türkiye'nin, bölgede ve Irak'ta mezhep veya etnik temelde ayrımcılığa karşı çıktığını vurgulayarak, Irak'taki tüm kesimlerle görüşmeleri sürdürdüğünü belirttiği bildirildi.

Bakan Davutoğlu'nun Salihi'ye, bu çerçevede Türkiye'nin, Türkmen kardeşleri ile temaslarını da sürdüreceğini ifade ettiği vurgulandı.