Euro
15.2592
-0.08%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.00%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
490.857
0.38%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Davutoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı'nda konuştu

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesinde liderlere seslendi.
  • Ajanslar
  • 14.04.2016 - 15:06
  Davutoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı'nda konuştu

  Davutoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı nda konuştu #1

  İslam dünyasının çok önemli meydan okumalarla karşı karşıya olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

  "BARIŞ MESAJI VERMELİYİZ"

  "İslam dünyası aşırılıkla anılmamalıdır. İçimizde gerginlik yaşandığında İslam dünyasının liderleri olarak barış mesajı vermeliyiz. İslam dünyası aşırılıkla anılmamalı İslamı terörle özdeşleştiren akımlara da ortak tavır göstermeliyiz. Dünyada bugün İslam dini ile ilgili olarak oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı ortak bir tavır takınmalıyız. Batı dünyasındaki tavır İslam'ın yanlış anlaşılmasına sebebiyet veriyor. İslamafobiye karşı sesimizi yükseltmeliyiz.

  "AFRİKA'DA KITLIK ÇEKEN ÜLKELER İÇİN ORTAK ÇALIŞMA YAPMALIYIZ"

  Suriye konusunda farklı kanaatler savunulabilir ama Suriyeli kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığı sorunlar konusunda ortak bir tavır sergilemeliyiz. Aynı şekilde mülteciler açısıdan diğer ülkelerin sorunlarını da anlıyoruz. Afrika'da kıtlık çeken ülkeler için ortak bir çalışma yapmalıyız. Sizleri 23-24 Mayıs'ta İslam Zirvesi'nde davet ediyorum. İslam dünyasının insanı konularda sesini yükseltmesi önemli. Üst düzey siyasi diyaloğa önem vermeliyiz. İslam dünyasının sorunları söz konusu olduğunda hiçbir kayıt olmaksızın bir araya gelmeliyiz.

  EKONOMİK İŞBİRLİĞİ BARIŞA KATKI SAĞLAR

  Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak İslam dünyasındaki her türlü sorunu ele alabilecek seviyede ikili ilişkileri güçlendirmeliyiz. Sınırların yeniden belirlenmesi, sınırların parçalanmasına karşı sınır bütünlüğü konusunda ilkeli bir tavır takınmak zorundayız. Müslüman toplulukların yaşadığı ve göçe zorlanarak o topraklardaki İslam kimliğinini yok etmeye çalışanlara karşı ortak tavır sergilemeliyiz. Özellikle Filistin'in altını çiziyorum.

  Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin için ortak tavır almalıyız. Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları konusunda da omuz omuza durmak zorundayız. Mülsüman azınlıkların meselelerine sahip çıkılması teşkilatın önemini gösterecektir. İslami İşbirliği Teşkilatı üyelerinin ekonomik işbirliği istediğimiz seviyede değil. Ülkelerin kendi aralarında gerçekleştirecekleri ekonomik işbirliği barışa katkı sağlar.

  "ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ZORLU BİR DÖNEMDİR"

  Önümüzdeki dönem zorlu bir dönemdir, İslam dünyasında mezhep ayrımcılığı gündeme getirilmeye çalışılabilir. Bütün sorunlara ortak akıl ve vicdanla çözüm arayacağız. İnsanlık vicdanını temsil eden İslam inancının en iyi şekilde anlatılması, teröre kaşrı ortak tavır sergilenmesi, köklü devlet geleneklerimiz içinde dünyada barış içinde yaşanacak şartların sağlanması ve ekonomik işbirliği temel ilkelerimiz arasındadır.


  Görüş Bildir