Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Davutoğlu: MİT'e yönelik kampanya yürütülüyor

  Davutoğlu: MİT'e yönelik kampanya yürütülüyor

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında değerlendirme yapılabilir ama kampanya olmamalı"
  • 04.01.2013 - 23:47
  Davutoğlu: MİT'e yönelik kampanya yürütülüyor

  Davutoğlu: MİT e yönelik kampanya yürütülüyor #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''MİT Müsteşarlığı'nın Hakan Bey'in gelişinden sonra büyük bir dönüşüm geçirdiği vaka. Çok etkinlik kazandı, kapasitesi artırıldı. İş yapan her kurum gibi eleştirel değerlendirme yapılabilir ama bu kampanya haline dönüştürülmemeli'' dedi.

  Habertürk'te Suna Vidinli'nin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında kampanya yürütüldüğünü öne sürerek, "İş yapan her kurum gibi değerlendirme yapılabilir ama bu kampanya haline dönüştürülmemeli" ifadelerini kullandı.

  İşte Davutoğlu'nun açıklamaları;

  MİT'İ YIPRATMAMAYA ÖZEN GÖSTERMEMİZ LAZIMDIR

  Eğer bir devletin gücü artıyorsa, iddiası ve çıtası yükseliyorsa devletin bütün kurumlarının yeniden yapılanması ihtiyacı vardır. Yine dün sayın Başbakanımız savunma sanayi toplantısından gelerek büyükelçilerle yemekte bulundular. Savunma sanayi konusunda niye biz bu kadar atılım yapıyoruz. Niye kendi tankını, uçağını, helikopterini yapma iradesini gösteriyoruz. Çünkü TSK ve güvenlik birimlerimizin de güçlenmesi lazım. Güçlenmesi gereken en önemli kurumlarımızdan biri de Milli İstihbarat Teşkilatı'mızdır. Güzide bir kurum olarak MİT'in de güçlendirilmesi, yeniden tanzim edilmesi, çağdaş şartlara uyumlu hale getirilmesi lazım. Böyle bir durumda kurumlarımızı yıpratmamaya özen gösterilmesi lazımdır. Eleştirilerin ötesinde anlamlar yüklenmemesi lazım. Elbette eleştirilebilir. Sayın Hakan Fidan 10 yıldır hemen hemen her adımda çalıştığım değerli bir bürokratımız. Daha önce kendisiyle TİKA'da çalıştık. TİKA bugün Avrasya ölçekli bir yardım kuruluşu olmaktan çıkıp küresel bir marka haline dönüşmüşse bunda Hakan Fidan'ın ilk yıllarda gösterdiği olağanüstü başarılı yöneticiliğin büyük payı var.

  MİT MÜSTEŞARI BAŞARILI PERFORMANS SERGİLEDİ

  Sayın Başbakanımız bu başarı sayesinde Sayın Hakan Fidan'ı müsteşar yardımcısı yaptı. Kendi emekleriyle gelmiş bir arkadaşımız. Ben daha önce akademik hayattan tanırım. Böylesine başarılı bir performans sonrasında sayın Başbakanımız takdir buyurdular MİT Müsteşarlığı'na getirdiler. Ama Dışişleri'ni yeniden yapılandırılması için gelir gelmez yeni bir yasa çıkardıysak, aynı şekilde MİT Müsteşarlığı'nda Hakan Bey'in gelişiyle yeniden yapılandırılması bir vaka. İş yapan her kurum gibi kendisine de kampanya yürütüldü. MİT Müsteşarı üzerinden tartışmalar yürütülüyorsa biz bunu doğru bulmayız.

  Görüş Bildir