Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
492.504
-1.10%
12ºC
İstanbul
Puslu güneşli 12 C

  Davutoğlu: PYD ile yürütülen temas yeni değil

  Davutoğlu: "Türkiye'de bir çözüm süreci yürürken, bizim de PYD'ye tutumumuzu yeniden değerlendirmemiz doğal"
  • 03.08.2013 - 08:04
  Davutoğlu: PYD ile yürütülen temas yeni değil

  Davutoğlu: PYD ile yürütülen temas yeni değil #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye 'nin, güvenliğine tehdit oluşturan hiçbir grupla görüşmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Ama Türkiye'de bir çözüm süreci yürürken, bu çözüm sürecine paralel olarak bizim PYD'ye tutumumuzu yeniden değerlendirmemizden daha doğal bir şey de yok" dedi.

  Son dönemde PYD Başkanı Salih Müslim ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Türkiye'ye gerçekleştirdikleri ziyaretlere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin Irak ve Suriye 'de yaşananlar konusunda hem kaygılı hem de her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirterek, "Irak ve Suriye söz konusu olduğunda, buradaki kardeşlerimizin etnik ya da mezhebi, dini ayrımları bizim için önemini kaybeder. Türkiye komşu ülkelerin tümünde, ama özellikle de son dönemdeki gelişmeler bağlamında Irak ve Suriye'de yaşanan türbülanslarda hiçbir etnik ve mezhebi grubu, dini grubu bir diğerine karşı desteklememiş veya böyle bir çatışmanın parçası olmamaya büyük özen göstermiştir" diye konuştu.

  Türkiye'nin "tarihdaşlık ve akraba topluluk" konseptine verdiği önemi dile getiren Davutoğlu, merkezi devlet otoritelerinin zafiyet gösterdiği bir dönemden geçildiğine işaret ederek, böyle bir dönemde bölgede yaşayan topluluklarla doğrudan temas kurmanın ve onlar arasındaki ilişkilerin barışçıl şekilde sürmesine katkı sağlamak üzere telkin gücünü kullanmanın Türkiye için bir vecibe olduğunu kaydetti.

  PYD İLE TEMAS YENİ DEĞİL

  Merkezi otoritenin etki alanını kaybetmesi ve Suriye'nin değişik bölgelerindeki grupların kendi etki alanlarını kurmaya yönelmesinin ardından Türkiye'nin bu grupların tümüyle temasa geçtiğini ifade eden Davutoğlu, "PYD ile yürütülen temas yeni değildir. Bundan birkaç ay önce başlamıştı" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir