Petrol
91.69
-0.70%
Euro
18.2742
0.16%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.021
-0.07%
Borsa
2941
0.94%
Bitcoin
427.655
-1.14%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Davutoğlu Suriyeli muhaliflerle görüştü

  Dışişleri Bakanı Suriye muhalefetine mensup grupların oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi (SUK) temsilcilerini kabul etti
  • 18.10.2011 - 10:33
  Davutoğlu Suriyeli muhaliflerle görüştü

  Davutoğlu Suriyeli muhaliflerle görüştü #1

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Arap Birliği'nin Davutoğlu ile görüşmesinin ardından Suriyeli muhalifler dün Ankara'ya geldi. Kahire'de Suriye hakkında yapılan Arap Birliği toplantısının ertesinde Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Davutoğlu'nu arayıp toplantı sonuçları hakkında bilgi verdi.

  GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

  Davutoğlu ile Arabi arasında bu konuda ayrıntılı görüş alışverişinde bulunuldu.
  Davutoğlu ile SUK temsilcileri arasında yapılan görüşmede Konsey üyeleri, Suriye'deki gelişmeler hakkında görüş ve düşüncelerini aktararak, temasları hakkında bilgi verdi. Arap Birliği'nden görüşmelerde bulunmak üzere davet aldıklarını belirten SUK temsilcileri, Kahire temasları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

  İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUNUN ÖLDÜRÜLMESİ

  Edinilen bilgiye göre Davutoğlu, "temel hak ve özgürlüklere dayalı demokratik bir düzen kurulmasını savunan Suriye muhalefetinin haklı taleplerini meşru ve barışçı yöntemlerle dile getirmeleri, muhalefetin birliğini koruması ve Suriye'de demokratik dönüşüm için barışçıl bir şekilde çalışılması gerektiğini" kaydetti. Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vereceğini vurgulayan Davutoğlu,
  Suriyeli insan hakları savunucularından Ziyad El Ubeydi'nin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

  Suriyeli muhalifler Antalya'da ve İstanbul'da toplantılar yapmış, İstanbul toplantısında Suriye Ulusal Konseyi'nin kurulduğu açıklanmıştı. Türkiye, bir süreden beri kendisiyle görüşme talebinde bulunan Suriye muhalefeti ile temaslar yapmaktaydı. SUK'un görüşme talebinin de bu çerçevede muhaliflerden
  geldiği belirtildi


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir