Petrol
82.89
-2.52%
Euro
17.787
-0.32%
Dolar
18.445
0.17%
Altın
966.13
-0.72%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.750
0.94%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Davutoğlu: Taksim dünyanın en çirkin meydanı

  Davutoğlu Amasya'da gazetecilere yaptığı açıklamada Taksim'e değinerek, "Dünyanın en çirkin meydanı" diye konuştu.
  • 20.10.2014 - 09:40
  Davutoğlu: Taksim dünyanın en çirkin meydanı

  Davutoğlu: Taksim dünyanın en çirkin meydanı #1

  Davutoğlu, AK Partili belediye başkanlarıyla toplantı yapmak üzere gittiği Amasya’da gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu şu şekilde konuştu;

  ''TAKSİM DÜNYANIN EN ÇİRKİN MEYDANI''

  ''Şehir ve medeniyet üzerine bir kitap yazıyorum, bitmek üzere. Bir gün ayırabilsem baskıya gidecek. İstanbul’la ilgili bölümü Gezi olaylarıyla aynı günlerde yazdım. Taksim meselesinde de istismar boyutu var, o arkadaşları çağırdım. Bakın dedim, başka şeyleri tartışırız ama bana 'Taksim mükemmel bir meydandır' diyorsan, ben sana derim ki, 'Taksim dünyanın en çirkin meydanıdır...' Ben meydan denince Venedik’tekini, İsfahan’dakini bilirim.

  TAPINAK HALİNE GETİRMEMEK LAZIM

  Taksim tesadüfen oluşmuş. Kışla yıkılmasaydı bir meydan görmeyecektik. Daha önce burada Ermeni mezarlığı vardı. 1 Mayıs burada oldu diyerek bir tapınak haline getirmemek lazım. İmar dairesine ‘Kesinlikle rant üzerinden bu şehrin dokusunun bozulmasına izin vermeyeceksiniz’ dedim.

  TÜRKİYE KÜRTLERİN DE DEVLETİDİR

  Hep şöyle bir argüman var: Herkesin devleti var Kürtlerin devleti yok. Bu görünüşte, doğru gibi duruyor. İşte Suriye Arap Cumhuriyeti var, Türkiye Cumhuriyeti var... Türkiye kelimesi bir şey ifade ediyor, Kürt ulusacılar açısından. Türkiye’de yapılan vahim hatalar var. Doğuda isimler değişti. Bu hepimizin çektiği bir çileydi. Suriye devletinin 50-60 sene öncesi yok ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin en son başkent olmasının getirdiği avantaj var. Kürtler en son hangi devletin içindeydiler, Osmanı Devleti içindeydiler. Türkler de Osmanlı içindeydiler. O süreklilik içerisinde Türkler de çile çekti, benim dedemi Kuranı Kerim öğretiyor diye alıp götürmüşler. Kürtler kızsalar da nihayet devlet sürekliliği içinde Türkiye onların da devletidir."


  Görüş Bildir