Petrol
92.11
-3.14%
Euro
18.254
0.00%
Dolar
17.9293
-0.16%
Altın
1.024
-0.32%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.056
-0.87%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Davutoğlu: Türkiye'nin Afrika'ya ilgisi devam edecek

  Davutoğlu Türkiye'nin 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Geçici Üyeliği için New York'ta temaslarını sürdürdü.
  • 04.04.2014 - 10:49
  Davutoğlu: Türkiye'nin Afrika'ya ilgisi devam edecek

  Davutoğlu: Türkiye nin Afrika ya ilgisi devam edecek #1

  Bakan Davutoğlu, Karayipler Birliği (CARİCOM) üyesi ülkelerin daimi temsilcileriyle öğle çalışma yemeğinde buluşurken, Afrika Birliği Misyonu'nda Afrika Grubu daimi temsilcilerine de ayrı bir toplantıda konuşma yaptı.

  DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR

  Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği rezidansında yapılan çalışma yemeğine Barbados, Greneda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Surinam, Trinidad ve Tobago, Antigua Barbuda, Belize, Dominika ve Jamaika'nın New York'taki temsilcileri katıldı. Türkiye'nin dış politikası hakkında bilgi veren Davutoğlu, bölgeye ilişkin Türkiye'nin yaptığı katkıları aktardı ve Türkiye'nin bölgeye ilgisinin ileriki dönemde de devam edeceğini bildirdi. Türkiye'nin özellikle son dönemde dünyada oynamakta olduğu önemli role değinen katılımcılar ise Türkiye'nin bölgeye olan ilgisi nedeniyle Bakan Davutoğlu'na teşekkür etti. 

  ''TÜRKİYE'NİN AFRİKA'YA İLGİSİ DEVAM EDECEK''

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çalışma yemeğinin ardından Afrika Birliği misyonunda Afrika Grubu daimi temsilcilerine konuşma yaptı. Davutoğlu, Afrika kıtasının Türkiye'ye coğrafi ve kültürel olarak yakın olduğunu belirterek, Türkiye'nin son dönemde sürdürdüğü Afrika açılım politikasından bahsetti ve ''Türkiye'nin önümüzdeki dönemde de Afrika'ya olan ilgisi artarak devam edecek'' dedi. Konuşmasında Türkiye'nin bazı Afrika ülkelerine yönelik çalışmalarını anlatan Davutoğlu, Türkiye'nin, Afrika ile ilişkilerinin aslında bir başarı hikayesi olduğunu ifade ederek, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

  VEDA RESEPSİYONU

  Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Azerbaycan Cumhuriyeti'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Akşin Mehdiyev'in görevinden ayrılması nedeniyle verdiği veda resepsiyonuna da katıldığı öğrenildi. Davutoğlu, yarın da Türkiye'nin BMGK üyeliğine yönelik çalışmalar kapsamında Kalkınmakta Olan Küçük Pasifik Ada Devletleri çalışma toplantısına katılacağı bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir