Euro
10.3029
-0.06%
Dolar
8.7651
0.04%
Altın
494.09
0.65%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
389.839
2.26%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  Davutoğlu ve Kerry ortak basın toplantısı düzenledi

  Davutoğlu ve Kerry ortak basın toplantısı düzenledi

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ve ABD arasındaki model ortaklığın sonsuza kadar süreceğini söyledi.
  • 19.11.2013 - 00:37
  • Güncelleme : 19.11.2013 - 01:13

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin başkenti Washington'da ABD Dışişleri Bakanı JohnKerry ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.


  EN HIZLISI KERRY

  Basın toplantısında, Kerry ile birçok farklı ortamda çok kez bir araya geldiklerini belirterek bazı zamanlarda her hafta telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Davutoğlu, Kerry'nin Ortadoğu barış sürecinden İran'la angajmana kadar uzanan konularda çok aktif ve dinamik bir diplomasi izlediğine işaret etti. Davutoğlu, Kerry'ye hitaben, "Bölgemize kaç defa geldiniz artık bilmiyorum. Tarihteki en hızlı hareket edenABD dışişleri bakanısınız" esprisini yaptı.

  BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

  Davutoğlu, basın toplantısındaki açıklamasına, orta batı ABD'deki hortum felaketinde yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyerek başladı.

  Kerry ile görüşmelerinde birçok konuyu ele alma fırsatı bulduklarını bildiren Davutoğlu, Yukarı Karabağ, Kıbrıs gibi "donmuş" meselelerden, Suriye gibi bugünün devam eden krizlerine, ABD ve Türkiye'nin çok geniş yelpazede daima birlikte çalıştığını kaydetti.

  Davutoğlu, Türkiye ve ABD olarak çok geniş çaplı bir ortaklığa sahip olduklarını, ABD Başkanı Barack Obama'nın da bu ortaklığı, "model ortaklık" olarak tanımladığını ifade etti.

  MODEL ORTAKLIĞIMIZ SONSUZA DEK SÜRECEK


  Bakan Davutoğlu, Türkiye ve ABD arasındaki model ortaklığın sonsuza kadar süreceğini ve sorunların çözümünde uluslararası toplumun en temel değerlerinden biri olacağını söyledi.

  ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) sürecine değinen Davutoğlu, Türk Amerikan ilişkilerini sadece güvenlik temelli stratejik işbirliği olarak değil, aynı zamanda hem iki ülke hem de küresel toplum için ekonomik refah ve demokrasi alanında da işbirliği olarak gördüklerini aktardı. Davutoğlu, bu kapsamda özellikle Ortadoğu'daki gelişmeler dahil olmak üzere önlerinde birçok zorlukların da bulunduğuna değindi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir