Euro
9.7254
0.55%
Dolar
8.0775
0.24%
Altın
461.77
0.3%
Borsa
1.393
-1.06%
Bitcoin
461.149
0.78%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C

  Davutoğlu'ndan Suriye'ye müdahale sinyali

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşanan katliam ve dün BM heyetine yönelik saldırılara ilişkin konuştu.
  • 27.08.2013 - 13:28
  Davutoğlu'ndan Suriye'ye müdahale sinyali

  Davutoğlu ndan Suriye ye müdahale sinyali #1

  Bakan Davutoğlu, Karabük Valisi İzzettin Küçük ile makamında bir süre görüştükten sonra çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Safranbolu'da bulunduğu süre içinde dün birçok dışişleri bakanıyla telefon görüşmesi yaptığını anlatan Bakan Davutoğlu, "Önce Endonezya, ardından Rusya ve ABD dışişleri bakanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdim. Gürcistan dışişleri bakanıyla da bir telefon görüşmesi yaptım. Yaklaşık 2-3 saatlik süre zarfında hem ABD hem de Rusya dışişleri bakanıyla yaptığım görüşmeler özellikle Suriye bağlamındaki gelişmeler açısından önem taşıyor" diye konuştu.

  MÜDAHALE SİNYALİ

  Bir gazetecinin "Türkiye, kimyasal silah saldırısına karşı herhangi bir önlem aldı mı?" sorusu üzerine Bakan Davutoğlu, "Bu konuda en başından itibaren ilgili birimlerimiz, Suriye'den gelebilecek riskler konusunda her türlü tedbiri almaya devam ediyorlar" diye konuştu.

  Bakan Davutoğlu, bugün Ankara'da bu konularla ilgili görüşmeler yapacağını vurgulayarak, akşam da planlanmış bir gezi kapsamında gelişmeleri de istişare etmek için Suudi Arabistan'a geçeceğini anlattı.

  Basın mensuplarının, "Dünkü telefon görüşmelerinizde ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının görüşlerini operasyon sinyali olarak algıladınız mı?" şeklindeki bir soru üzerine Davutoğlu, şunları söyledi.

  "Operasyon ifadesi akıllara birçok şeyi getirdiğinden tabir olarak farklı değerlendirilir. Ancak bugün uluslararası toplumun sınavla karşı karşıya olduğu aşikar. Nasıl 1995'te 8 bin Boşnak kardeşimiz katledildiğinde, o gece hepimiz, 'kim, niçin duruyor, niçin harekete geçilmiyor' diye isyan ettiysek. Hepimiz aynı zamanda insanız, babayız. Bir babanın iki çocuğunun cansız bedenine sarılışının görüntülerini hepiniz izlediniz. Kimyasal silahla öldürülmüş. O babanın hissiyatı, BM misyonunun temelini oluşturur. Orada şehit edilen binlerce insan var, yaralı oldukları için şu anda ölmekte olan da. Bir de işin o boyutu var, göz ardı edilen. 3,5-4 gün sürdü Suriye'nin izin vermesi. Neyi beklediler, o sürede kaç yaralı daha öldü?"

  "BU İNSANLIK SUÇU KARŞILIKSIZ KALMAZ

  Davutoğlu, Suriye'de büyük bir insanlık suçunun işlendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Modern dönemin gördüğü en büyük cinayetlerden biri, hepimizin yüreğini sızlatacak şekilde çocukların, kadınların kimyasal silahlarla ölmüş ve cesetlerinin görüntüleri hepimizi büyük üzüntüye boğmuştur. Son 20 yıl içinde Bosna, daha önce Irak Halepçe katliamı, bunlar, bizim etnik ve mezhep farkı gözetmeksizin hepsinin acısını paylaştığımız kardeşlerimizin ıstıraplarıdır. Suriye'de bu bağlamda yapılan kimyasal saldırı, uluslararası toplumun en güçlü müeyyidelerle mukabelede bulunması gereken bir saldırı niteliğindedir. Uluslararası hukukun çok açık bir ihlalidir, büyük bir insanlık suçudur. Olayın olduğu günden itibaren Türkiye olarak yoğun bir diplomasi yürüttük."

  Bakan Davutoğlu, "Bu bir insanlık suçudur, bu insanlık suçu karşılıksız bırakılamaz, müeyyidesi neyse onun gereği yapılmalıdır" diyerek aksi takdirde BM'nin misyonundan bahsedilemeyeceğini vurguladı.

  BM HEYETİNE SALDIRI

  Davutoğlu, bu tür olaylarda saatlerin bile önem arz ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

  "Eldeki bazı delillerin karartılmaması açısından bu şekilde geciktirilmiş bir cevap aslında şüpheleri zaten üzerinde bulunduran Suriye rejimi şüpheleri daha da arttırmıştır. Dün buradan birçok temaslar gerçekleştirdiğimiz bir başka husus da BM inceleme heyetinin saldırının olduğu bölgeye geçişi esnasında bir keskin nişancı saldırısına muhatap olmasıdır. Bu keskin nişancı saldırısı heyetin muhalefet kontrolü altındaki bölgeyi geçmeden önce gerçekleştirilmiş bir saldırıdır. Eldeki verileri göre, Suriye rejimi yanlısı milislerin gerçekleştirdiği saldırı. Gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek üzere..."

  "TEMASLARIMIZ DEVAM EDECEK"

  Bakan Davutoğlu, saldırı olmasının nedeninin, 2,5 yıl içinde Suriye rejiminin yaptığı saldırılarının karşılıksız kalmasından kaynaklandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

  "Uluslararası toplumun caydırıcılığını yitirmiş olmasıdır. Bugün de bu caydırıcılık yitirilirse herkes bu tür silahlarını kullanma konusunda kendisinde bir serbestlik görecek ve daha büyük katliamlar yaşanacaktır. Bu konuda kanaatlerimizi Rusya dışişleri bakanıyla paylaştım. Bütün daimi üyelerinin tek bir çizgide buluşması için Rusya'nın gayret göstermesinin önemi vurguladım. Türkiye'nin komşu ülke olarak, bütün gelişmelerden en fazla etkilenen ülke olarak böyle bir BM Güvenlik Konseyinin ortak tutumunu görmeyi arzu ettiğimizi ifade ettik. Temaslarımız devam edecek."

  "TEZKERE ÇIKARILMASI GÖRÜŞÜ"

  Bakan Davutoğlu, gazetecilerin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "gerekirse tezkere çıkarılabileceği" yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, bunun erken bir tartışma olduğunu kaydetti.

  BM Güvenlik Konseyinin alacağı tutumu göreceklerini ifade eden Davutoğlu, "O alandaki gelişmeleri göreceğiz. Tabi Sayın Başbakan Yardımcımızın kastettiği bir ihtiyaç halinde Türkiye'nin gerekli hukuki adımları atmaya hazır olduğudur. Yoksa bugünden yarına hemen böyle bir gelişme olacağı anlamına gelmiyor. Sayın Başbakan Yardımcımız, 'gerekirse böyle bir adımın atılabileceğini' ifade ediyor. Zaten elimizde Suriye'den gelen güvenlik risklerine karşı silahlı kuvvetlerimizin ve Türkiye hükümetinin her türlü tedbiri alması yönünde çok güçlü bir tezkere var, süresi devam eden ama ihtiyaçlar daha başka bir şey gerektirirse, tabi nihai otorite TBMM'dir, TBMM'ye başvururuz ama şu anda bize verilmiş yetki var meclis tarafından. Yetki tartışmaları da dün dile getirildi. Şu anda bize verilmiş Türkiye'nin güvenliği yönünde olabilecek risklere yönelik yetki var. Bundan daha büyük güvenlik riski de bölge ve Türkiye için de olmaz."

  Vali Küçük, daha sonra Bakan Davutoğlu'na ziyaretin anısına Safranbolu konaklarının tasvir edildiği bir tablo hediye etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir