Euro
15.6066
0.17%
Dolar
13.8076
0.07%
Altın
789.38
0.01%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
721.127
0.67%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Davutoğlu'nun barış çağrısına Yunanistan'dan cevap

  Başbakan Davutoğlu’nun dün KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette Yunanistan’a yaptığı barış çağrısına Yunan Dışişleri Bakanlığından yanıt geldi.
  • 17.09.2014 - 11:43
  Davutoğlu'nun barış çağrısına Yunanistan'dan cevap

  Davutoğlu nun barış çağrısına Yunanistan dan cevap #1

  İlk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında "Gelin barışı birlikte inşa edelim. Çay içelim, sohbet edelim. Doğu Akdeniz’e barış gelsin" diyerek Yunanistan Başbakanı’na çağrıda bulunmuştu.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklamaların ardından Yunan Dışişleri Bakanlığından bir açıklama geldi.

  "KIBRIS TÜRK TARAFININ İSTEKSİZ TAVRINDAN BAHSETMEKTEYİZ"

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kontantinos Kutras, “Yunanistan, uluslararası hukuk çerçevesinde, ΒΜ Genel Sekreteri’nin iyi niyet heyetini ve Κıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis’in sorununda BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB müktesebatı temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönündeki tüm inisiyatiflerini destekliyor. Sorunun esası ile ilgili özlü inisiyatifler üstlenerek çözüme ulaşılmasına katkı sağlamak artık Türkiye’nin elinde. Yani, işgal ordularının varlığı, AİHM kararlarının yerine getirilmemesi ve Kıbrıs Türk tarafının toplumlar arası görüşmelerde bugüne kadar sürdürdüğü isteksiz tavır gibi konulardan bahsetmekteyiz” dedi.

  "ÇAY DİPLOMASİSİ"

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları, Yunan To Vima gazetesinin internet sitesinde “Ahmet Davutoğlu’ndan çay diplomasisi” yorumu ile yer aldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir