Dolar
7.6321
0%
Euro
8.9798
0.0022%
Altın
1915.13
0.1432%
Borsa
1087.03
-2.2419%
G. Altın
470.547
0.2279%
Bitcoin
80075.39
-1.1885%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Demirel: Menderes'in asılması vahşettir

  Süleyman Demirel Adnan Menderes'in idamını ve Kılıçdaroğlu'nun Menderes'in mezarını ziyaret etmesini değerlendirdi...
  • 23.09.2012 - 12:35
  Demirel: Menderes'in asılması vahşettir

  Demirel: Menderes in asılması vahşettir #1

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ''Adnan Menderes'in asılması vahşettir. Türkiye bu hadiseyi aşağı yukarı 47 sene sonra anlamışsa bu da çok önemli olaydır'' dedi.

   

  KEŞKE O KONULARA HİÇ GİRİLMESE

  Demirel, hastaneye kaldırılmadan önce tatili geçirdiğini Antalya'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in idamı ile ilgili tartışmaların artık geçmişe bırakılması gerektiğini söyledi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, ''Adnan Menderes, CHP'ye rağmen idam edildi'' sözünün hatırlatılması üzerine Demirel, ''Keşke o konulara hiç girilmese. Çünkü geçmişte bunları çok tartıştık, geçmişe yönelik, geçmişi bugüne getirmekte bir yarar görmüyorum'' diye konuştu.

  TÜRKİYE BU VAHŞETİ 47 YIL SONRA ANLAMASI BÜYÜK BİR OLAYDIR

  Bu konuyla ilgili muhasebeyi siyasetçilerin değil, tarihçilerin yapması gerektiğini vurgulayan Demirel, ''Adnan Menderes'in asılması vahşettir. Türkiye bu hadiseyi aşağı yukarı 47 sene sonra anlamışsa bu da çok önemli olaydır'' diye konuştu. Adnan Menderes'in idam edilmesini sadece bugün için değil, geçmişte de ''vahşet'' olarak değerlendirdiklerini kaydeden Demirel, ''Memleket çok şey kaybetmiştir, yazık olmuştur, günah olmuştur. Burada kim var, bu işin içinde, arkasında, önünde... Bunları ben şu anda tartışmak istemiyorum, ama zamanında tartıştım'' dedi.

  KILIÇDAROĞLU'NUN ZİYARETİ BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

  Demirel, Deniz Baykal'ın da siyasetçi kimliğiyle kendi düşüncelerini kendi istikametinde kullandığını ifade etti. Demirel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adnan Menderes'in kabrini ziyaret etmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Daima barış içinde yaşayan bir ülke aradığını dile getiren 9. Cumhurbaşkanı Demirel, ''Dünkü hadiseler gelecek için ebedi bir huzursuzluk meselesi olmamalıdır. Çünkü dünde kalmıştır. Mühim olan mesele bir ülkenin geleceğini inşa edebilmesidir. O bakımdan bakıldığı vakit Sayın Kılıçdaroğlu'nun rahmetli Menderes'in mezarını ziyaret etmiş olmasını iç barış bakımından önemli bir adım sayarım'' diye konuştu.

  12 EYLÜL İÇİN: HAK YERİNİ BULUR

  Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı süreci ile ilgili de şunları söyledi: ''Sabretmelisiniz, hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat'tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül'ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir