Dolar
6.8575
0.0335%
Euro
7.8265
0.0025%
Altın
1809.65
-0.048%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.037
0.007%
Bitcoin
63108.06
-0.459%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C
  Demirtaş: Ateşkesin bitip bitmediğini KCK açıklar

  Demirtaş: Ateşkesin bitip bitmediğini KCK açıklar

  BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP heyetinin İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapacağı görüşmenin bölgedeki gerilim açısından her şeyi değiştirebileceğini söyledi.
  • 09.06.2014 - 17:22
  Demirtaş: Ateşkesin bitip bitmediğini KCK açıklar

  Demirtaş: Ateşkesin bitip bitmediğini KCK açıklar #1

  Hükümetin Lice'de karakol yapılmaması ile ilgili talepleri bugüne kadar ciddiye almadığını söyleyen Demirtaş bu tavrın değiştiği görüşünde.

  Lice'de karakol yapılmasını protesto eyleminde çıkan olaylarda açılan ateş sonucu iki kişinin hayatını kaybetmesi ile tırmanan gerilim sürüyor. Halkların Demokrasi Partisi'nden Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder sorunu görüşmek üzere  İmralı Cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşecek.

  "ÖCALAN'IN BAKIŞINI ANLAMAK İSTİYORUZ"

  Görüşme öncesinde Al Jazeera'den Gonca Şenay'a konuşan Demirtaş, "Heyetimiz bugün İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan ile bir görüşme yapacak, kendisinin bakışını anlamak istiyoruz" dedi. Demirtaş şunları söyledi:

  "Daha önce 10 gün içinde Sayın Öcalan ile bir görüşme yapılması konusunda mutabakata varılmıştı. Lice'de yaşananların ardından İmralı'ya gidilmesini hem hükümet uygun gördü hem de biz. Öcalan ile yapılacak görüşmeden çıkacak sonuç her şeyi değiştirebilir. Bu görüşmenin sonucuna bakmadan şu anda olaylar nereye gidecek, bunu kestirmek zor."

  'HÜKÜMET ADIM ATMADI'

  Lice'de karakol yapılmasına yönelik itirazlarla ilgili hükümetin bugüne kadar hiçbir adım atmadığını söyleyen Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın bir önceki görüşmede bu yönde bir çağrı yaptığını söyledi.

  "Karakol yapımları en azından fiilen durdurulabilirdi. Öcalan bu çağrıyı da yapmıştı. Ancak hükümet hiç ciddiye almadı. Artık bu tavrın değiştiğini düşünüyorum."

  "ATEŞKESİN BİTİP BİTMEDİĞİNİ KCK AÇIKLAR"

  Demirtaş yaşananların çözüm sürecine ilişkin etkisi için ise, "Ateşkesin bitip bitmediğini ancak KCK açıklar. Ancak onlar ateşkes bitti derse biter, bu konuda biz bir şey söyleyemeyiz" dedi.

  Görüş Bildir