Petrol
109.28
0.16%
Euro
17.5493
-1.56%
Dolar
16.6003
-1.68%
Altın
978.95
-1.33%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
350.196
-3.38%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Demirtaş: Bilseydim onbeşbaşı derdim

  Demirtaş: Genelkurmay Başkanı'na hakaret etme niyetim yoktu
  • 05.02.2012 - 02:40
  Demirtaş: Bilseydim onbeşbaşı derdim

  Demirtaş: Bilseydim onbeşbaşı derdim #1

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genelkurmay Başkanlığının suç duyurusunda bulunması üzerine Sultanbeyli Cumhuriyet Başsavcılığının ''hakaret'' suçundan yargılanması talebiyle fezleke hazırladığı sözleriyle ilgili, ''Ne hakaret etme niyetim ne de böyle bir tarzım vardır. Gerçekten bu açıklamanın hiçbir etkisinin olmayacağını anlatmaya çalıştım'' dedi.

  "BASKI ARTTIKÇA DAHA ÇOK SAHİPLENİLİYORUZ"

  Partisinin İzmir İl Başkanlığınca düzenlenen dayanışma yemeğine katılan Demirtaş, konuşmasında, üzerlerindeki baskı arttıkça kendilerinin çok daha güçlü sahiplenildiğini söyledi.

  "BİLSEYDİM ONBEŞBAŞI DERDİM"

  Demirtaş, hükümetin, toplumu etkilemek için genelkurmay başkanına Kürtçe eğitimi uygun bulmadığına yönelik açıklama yaptırdığını iddia ederek, şöyle konuştu:

  ''15-20 milyonluk Kürt nüfusunun anadilde eğitim yapıp yapmayacağına Genelkurmay Başkanı karar veriyor. Biz de onun yaptığı açıklamanın bizim nazarımızda hiçbir etkisi olmadığını, "Bir onbaşı kadar etkin vardır" sözleriyle anlatıyoruz. Bunu hakaret olarak algılıyor. Ne hakaret etme niyetim ne de böyle bir tarzım vardır. Gerçekten bu açıklamanın hiçbir etkisinin olmayacağını anlatmaya çalıştım. Bilseydim onbaşı bu kadar zorlarına gidecek, onbeşbaşı derdim. Niye bu kadar ağırlarına gitti, anlamış değilim.''

  "KÜRTLER SANA NASIL GÜVENECEK"

  Genelkurmay Başkanlığının suç duyurusu sonucu Sultanbeyli Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma açtığını ve kendisi hakkında ''hakaret'' suçundan yargılanması amacıyla fezleke hazırladığını belirten Demirtaş, 'Müthiş bir hızla hemen fezlekeleri, soruşturmaları tamamlayıp gönderiyorlar. Neymiş, onbaşı demişim. Sen 34 kişiyi katletmişin. Adaletsizliği anlatabiliyor muyum? O ülkenin vatandaşı olan Kürtler sana nasıl güvenecek, nasıl inanacak adaletine, kalkınmana, partine, nasıl destek verecek? Vatandaşları kendi içinde ayrımcılığa tabi tutan zihniyet budur. Bize açılan soruşturmalar, şahsımıza açılan soruşturmalar değil, halkın iradesine yapılan saygısızlıktır'' diye konuştu.

  G.KURMAY SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in Kürtçe eğitimi uygun bulmadığına yönelik açıklamalarıyla ilgili, Selahattin Demirtaş'ın partisinin Sultanbeyli İlçe Örgütü'nce düzenlenen programda yaptığı konuşmada ''Senin rütben orgeneral de olsa bizim nazarımızda onbaşısın'' sözleri üzerine, Genelkurmay Başkanlığının yaptığı suç duyurusu sonucu açılan soruşturmayı tamamlayan Sultanbeyli Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesi uyarınca, ''hakaret'' suçundan yargılanması amacıyla fezleke hazırlamış, fezleke, Demirtaş'ın milletvekili olması dolayısıyla Adalet Bakanlığına gönderilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir