Dolar
6.8662
0.0743%
Euro
7.7605
0.1458%
Altın
1796.24
-0.3986%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.182
-0.4432%
Bitcoin
63263.45
-0.6586%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Deniz Baykal'ın Ekmeleddin eleştirisine CHP'den yanıt

  CHP'li Faruk Loğoğlu, "Ekmeleddin İhsanoğlu benim kanaatimce Türkiye'nin bu noktada bulabileceği en iyi aday" dedi.
  • 23.06.2014 - 15:02
  Deniz Baykal'ın Ekmeleddin eleştirisine CHP'den yanıt

  Deniz Baykal'ın Ekmeleddin eleştirisine CHP'den yanıt #1

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik eleştirilere, "Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanlığına layık bir isimdir. Laiklik konusunda birçoğumuzdan, 'ben laikim' diye ön plana çıkan insandan daha sağlıklı bir görüşe sahip. Ekmeleddin İhsanoğlu benim kanaatimce Türkiye'nin bu noktada bulabileceği en iyi aday" yanıtını verdi. CHP'li Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

  BAYKAL'IN SÖZLERİNE YANIT VERDİ

  Bir basın mensubunun, "Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik eleştiriler var. Deniz Baykal'ın 'Cumhurbaşkanı adayı kurnazlıkla seçilmez' sözleri basına yansıdı, ne diyorsunuz?" sorusuna Loğoğlu, şu yanıtı verdi: "Eleştiriler sadece bu değil, başka eleştiriler de var, belki olmaya da devam edecek. Ekmeleddin İhsanoğlu sadece CHP'nin adayı değil, MHP'nin, irili ufaklı birçok diğer siyasi partilerin, birçok kuruluşun, birçok vatandaşın, düşünen yazan vatandaşın adayı olarak benimsenmiş bir insan. Resmi adaylığı da önümüzdeki günlerde herhalde gerçekleşecek. Ben kendisini şahsen uzun yıllardır değişik ortamlarda tanıyan bir insan olarak şunu söyleyebilirim. Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanlığına layık bir isimdir, nitelikleriyle, cumhuriyet ilkeleriyle, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş esaslarıyla hiçbir sıkıntısı olmayan, laiklik konusunda birçoğumuzdan, 'ben laikim' diye ön plana çıkan insandan daha sağlıklı bir görüşe sahip olan, geniş uluslararası tecrübesi olan, her şeyiyle ölçülü her şeyiyle ne yaptığını bilen, ne yaptığını söyleyen bir adaydan bahsediyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu şundan bundan daha iyi aday yetmiyor, Ekmeleddin İhsanoğlu benim kanaatimce Türkiye'nin bu noktada bulabileceği en iyi aday. Onun için dikkat ederseniz AKP kanadı Sayın Başbakan dahil olmak üzere ilginç ifadeler kullanıyorlar."

  "İHSANOĞLU BÜTÜN HALKA HİTAP EDECEK BİR ANADOLU EVLADI"

  Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Türkiye'de bütün halka hitap edecek bir Anadolu evladı olduğunun altını çizen Loğoğlu, şöyle devam etti: "Söylediği, çizdiği, düşünceleri her şeyi ortada olan, şeffaf bir aday yani ortaya koyduğu şeyleri sevmeyebilirsiniz, yeterli de bulmayabilirsiniz ama gizli kapaklı bir tarafı yok. En önemli şey bu. Hakkında en ufak bir yolsuzluk şeyi yok, en ufak bir rüşvet şeyi yok, en ufak bir Türkiye Cumhuriyeti ilkelerine ters gelecek bir açıklaması, bir çıkışı yok. Hep demokrasiden, insan haklarından yana olmuş bilimden yana olmuş bir adaydan bahsediyoruz. Eleştiriyi saygıyla karşılamak başka, anlayışla karşılamak başka. Ben eleştirileri saygıyla karşılıyorum ama anlayışla karşılamıyorum."

  Görüş Bildir