Euro
11.0727
-0.58%
Dolar
9.5394
-0.47%
Altın
549.73
-1.3%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
594.456
-1.40%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Deniz Gezmiş'in ağabeyinden Demirel'in vefatına yorum

  Deniz Gezmiş'in ağabeyinden Demirel'in vefatına yorum

  Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında önemli rol oynayan Süleyman Demirel için, Bora Gezmiş bir açıklama yaptı.
  • 17.06.2015 - 14:56

  Deniz Gezmiş in ağabeyinden Demirel in vefatına yorum #1

  Süleyman Demirel denince akla gelen en önemli olaylardan bir tanesi de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında oynadığı roldü. SOL gazetesine Demirel'in vefatıyla ilgili bir açıklama yapan Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş şunları söyledi:

  "GÜNAHINI TEMİZLEYEMEZLER"

  "Ölünün arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. Bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. Hayırla yad edemiyorum. Biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten."

  "EVET DEDİ VEKİLLERE BAKTI"

  Dönemin tanıklarından gazeteci Altan Öymen, Denizlerin idamının oylandığı Meclis oturumunda Demirel’in tutumunu şu ifadelerle anlatmıştı:

  "Demirel, mobilya yolsuzluğundan yargılanan yeğeni Yahya Demirel’le ilgili olarak ‘25 yaşında çocukla uğraşıyorlar’ diyor. 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz, Yusuf, Hüseyin’in idam kararları oylanıyordu. Süleyman Bey, AP Grubu’nun en önünde oturuyordu. Elini 'idama evet' için kaldırdığında arkasına dönüp baktı, herkesin kaldırıp kaldırmadığını kontrol ediyordu. Sonra vakur bir ifadeyle önüne döndü. İdamlar kabul edilmişti. Deniz ve Yusuf da 25 yaşındaydı. Hüseyin ise 23’ündeydi..."

  Deniz Gezmiş in ağabeyinden Demirel in vefatına yorum #2

  DEMİREL: DENİZLERİ MİLLİ İRADE ASTI

  Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasıyla ilgili görüşlerini TBMM Komisyonu'na aktaran Demirel, Osmanlı'yı örnek verip "Osmanlı da kendi çocuklarını öldürüyordu" dediğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemiş, 'üç fidan'ın asılması konusunda suçun kendisine yıkılmasından da şikayetçi olmuştu. Demirel, şöyle konuşmuştu:

  "O tarihte milli irade mevcuttur. İdam kararları Yargıtay, Meclis ve Cumhurbaşkanı'ndan geçmiştir. Kararı milli irade vermiştir. O milli irade de bütün milleti temsil ediyor. Bugünlerde her fırsatta 'meşruiyetin kaynağı' olarak gösterilen milli irade, buraya gelince niye sayılmıyor. Ben o milli iradede, 276'da sadece 1'im. Asılsınlar diye propaganda da yapmadım. Keşke böyle olmasaydı ama o günün şartlarında öyle oldu maalesef ve yapılanlar kanuniydi. O gün hükümet de ben değildim. Üstelik darbeden zarar görmüştüm. Halkın oylarıyla kurulan iktidar elimden alınmıştı. Şimdi bunun suçunu, günahını benim üstüme yıkmanın manası var mı? Bu demagoji değil mi?"

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir