Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Dershanelere ilişkin taslak tamamlandı Başbakan'a gidiyor

  Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin kapatılmasına ilişkin taslağı bu hafta Başbakan Erdoğan'a sunacak.
  • 15.01.2014 - 11:41
  Dershanelere ilişkin taslak tamamlandı Başbakan'a gidiyor

  Dershanelere ilişkin taslak tamamlandı Başbakan'a gidiyor #1

  Bakanlık, dershanelerin kapatılması ile ilgili tasarıyı tamamlandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak ve Başbakan'ın onay vermesi halinde Bakanlar Kurulu'ndan imzaya açılacak. Tasarıda yer alan düzenlemeler genel hatlarıyla şöyle:

  1 EYLÜL 2015 SON

  Tüm dershaneler 1 Eylül 2015'e kadar dönüşümlerini tamamlamak zorunda. Bu tarihten sonra sınava hazırlayan kurumlar açılamayacak, devam ettirilemeyecek. * Dershaneler anaokulu, ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi, fen lisesi, meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, açık lise, Halk Eğitim Merkezi, Etüt Eğitim Merkezi, Uzakten Eğitim Kurumu, Mesleki Eğitim Merkezi veya yurt olabilecek.

  TEŞVİKLER

  Dönüşecek dershanelere, "arsa teşviki", "öğrenci başına eğitim öğretim desteği", "vergi indirimi", "düşük maliyetli kredi", "sigorta primi desteği", "KDV istisnası", "Yatırıma destek(bina inşası, donatım gibi)" teşvikleri verilecek. Dershaneciler bu teşviklerden 2 tanesini seçecek.

  TÜM ÖZEL OKULLARA BURS

  Tüm özel okullarda okuyan 1, 5 ve 9. sınıf öğrencilerine destek verilecek. Dönüşen okul ya da eski okul ayrmı yapılmadan bu okullara kayıt yaptıran öğrencilere sadece 1, 5 ve 9. sınıflarda 2 bin veya 2 bin 500 TL destekl verilecek. Rakamı son kez Maliye Bakanlığı ile bir araya gelerek Başbakan Erdoğan belirleyecek. Maliye ve MEB bir öğrencinin yıllık maliyetini hesaplayacak ve bu rakamı ödeyecek. * Özel okullardaki çocuklara da ücretsiz kitap dağıtımı ve tablet dağıtımı yapılması da gündemde.

  AÇIK LİSEDE 4 YIL FORMÜLÜ

  Açık liseye dönüşen dershanelerin "mevcut dershane yapısı ile aynı olacağı" ve "liseden açık liseye geçen öğrencilerin sınava hazırlanacağı" endişeleri nedeniyle açık lise formülünü 2 yıl ile sınırlayan MEB, dershanecilerin talebi üzerine bu kararını da 2 yıldan 4 yıla çekti. Dershaneciler 4 yılın sonunda da bu modelin devam edeceği yönünde beklentileri bulunuyor.

  ÖĞRETMENLER MEB'E  

  Dönüşüm sürecinde kapanan dershaneler nedeniyle işsiz kalan öğretmenler en az 5 yıl çalışmış olma şartlarını yerine getirmeleri halinde Halk Eğitim Merkezleri'ne alınacak. MEB çalışmasına göre bu sayının 20 bini geçmeyeceği ifade edilyor. * Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kurarak eğitim verecek.

  ÖZDEBİR BEĞENMEDİ 

  ÖZDEBİR Genel Başkanı Faruk Köprülü yeni taslağın da dershane sektörünü tatmin etmediğini belirterek, "Dönüşümden sadece yüzde 3-4 özel okul olacak. Yıllık ücreti en az 10 bin TL olan bir okula 2-3 bin TL verdiniz diye aileler özel okula çocuklarını göndermez. Ortaya çıkan tasarı beklediğimiz bir tasarı değil. Bu sektörün belli bir oranda devam etmesi gerekliydi. Ben hala dershanelere ihtiyacın kalktığını düşünmüyorum. Açık lisede 2 yıldan 4 yıla çıkıldı ama 6 yıl da yapsanız sorun çözülmeyecek. Çünkü geçici bir uygulama olarak getiriliyor. Geçici olduğu sürece sorunu çözmez" değerlendirmesi yaptı. TÜSİAD, TOBB gibi işveren sektörü temsilcileri ise özel teşebbüslerin yasa ile faaliyetlerine son verilmesinin anayasaya aykırı olacağı yönünde görüş bildirmişti.

  Görüş Bildir